Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Miloslav Stašek
Foto: © Markéta Trnková (MZV/MFA)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Miloslav Stašek navštívil českou expozici na EXPO Astana

 

Náměstek Miloslav Stašek se v zastoupení ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka zúčastnil ve dnech 11. až 13. července 2017 pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka do Kazachstánu. V Astaně podpořil náměstek Stašek pro-exportní aktivity českých firem, které byly součástí doprovodné podnikatelské mise, a současně navštívil český pavilon na světové výstavě EXPO. V průběhu návštěvy se dále náměstek Stašek zúčastnil česko-kazachstánské energetické konference a jednání s ministrem energetiky Kazachstánu Kanatem Allabergenovičem Bozumbajevem.

Ministra průmyslu a obchodu Havlíčka a náměstka Staška do Kazachstánu doprovodila početná podnikatelská mise čítající 23 subjektů reprezentující zejména sofistikovaná řešení v energetice. Právě energetika včetně obnovitelných zdrojů, zpracovatelský průmysl v oblasti zpracování ropy a návazná infrastruktura ropy i plynu, metalurgie a produkce hotových hutních výrobků, ale rovněž dodávky v oblasti energetického strojírenství jsou dle náměstka Staška velmi perspektivními oblastmi, které by neměly zůstat stranou zájmu českých firem.  

Rozvoji česko-kazašských obchodních vztahů v této oblasti se pak dostalo podpory ze strany ministra průmyslu a obchodu Havlíčka a náměstka Staška během energetické konference v Astaně a bilaterálního jednání s ministrem energetiky Republiky Kazachstán Bozumbajevem.  

Význam Kazachstánu jako jednoho z klíčových obchodních partnerů s velkým potenciálem právě v oblasti energetiky dokládá i účast ČR na specializované výstavě EXPO Astana, jejímž tématem je „Energie budoucnosti“. Náměstek Stašek proto podpořil vystavovatele v českém pavilonu, jehož dominantním exponátem je letadlo na elektrický pohon, které je revoluční svou úsporností a šetrností k životnímu prostředí. Mezi další české unikátní řešení v národním pavilonu se řadí elektrárna založená na principu ekologického zpracování odpadu, funkční miniturbína, dům s nulovou spotřebou energie, elektrobus s automatickou rychlonabíjecí infrastrukturou, největší převodovka na světě pro větrné elektrárny nebo létající kolo.

Náměstek Miloslav Stašek navštívil českou expozici na EXPO Astana

Náměstek Miloslav Stašek navštívil českou expozici na EXPO Astana

.