Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Setkání s prezidentem Ghany
Foto: © Velvyslanectví ČR v Akkře
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa uskutečnil čtyřdenní návštěvu Ghany

 

Náměstek minstra zahraničí Martin Tlapa završil svou návštěvu Ghany politickými konzultacemi na ministerstvu zahraničních věcí. Společně s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou jednal s prezidentem země Nana Akufo-Addem a zahájil podnikatelský seminář v sektoru zemědělství. Náměstek Tlapa byl dále přijat náměstkem ministra průmyslu a obchodu a spolu s Tomášem Kopečným, ředitelem odboru průmyslové spolupráce ministerstva obrany, a zástupci českého obranného průmyslu jednal na ministerstvu vnitra a ve vzdělávacím centru Kofi Annan International Peacekeeping and Training Centre.

Prezident Nana Addo Dankwa Akufo-Addo ocenil, že politická i obchodní delegace přicestovala do Ghany v pravý čas – prioritou jeho vlády je tvorba pracovních míst a industrializace země zejména prostřednictvím zahraničních investic. Obrysy prezidentovy vize představil ghanský ministr zemědělství Owusu Afriyie Akoto během podnikatelského semináře, který slavnostně otevřel náměstek Tlapa společně s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a ředitelem odboru průmyslové spolupráce ministerstva obrany Tomášem Kopečným. Na semináři se představilo deset významných českých společností, nechyběli ani zástupci České exportní banky, EGAP a Mendelovy univerzity. Zahájení semináře a večerní slavnostní recepce se zúčastnilo přes sto padesát zástupců mnoha ministerstev, včetně dvou náměstků a státního ministra, kapitánů ghanského průmyslu, velkofarmářů a plantážníků, špiček ghanské armády i nejužšího velení vzdušných sil.

Odborné prezentace zástupců českého obranného průmyslu proběhly na ministerstvech vnitra a na generálním štábu za přítomnosti náčelníka generálního štábu generálmajora Obed Akwa a náměstka ministra vnitra Henryho Quarteye.

Náměstek Tlapa podrobně prodiskutoval zapojení českých firem do rozvoje ghanského zpracovatelského průmyslu s náměstem ministra průmyslu a obchodu Robertem Ahomka-Lindsayem. „Ghana je velmi bohatá země na primární suroviny. Naše společnosti jsou připraveny dodat technologie a v zemi investovat, aby dodaly těmto surovinám přidanou hodnotu,“ uvedl náměstek Tlapa. Oba náměstci se shodli na nutnosti podepsat v co nejkratším termínu dohodu o podpoře a ochraně investic.

Během jednání se svým protějškem na ministerstvu zahraničí Charlesem Owiredu náměstek Tlapa ocenil ghanský demokratický politický systém a konstruktivní roli země v zajišťování bezpečnosti a stability v regionu. Oba náměstci se vyslovili pro prohloubení ekonomické spolupráce a posunutí intenzity vzájemných vztahů minimálně na úroveň 60. a 70. let minulého století, kdy bylo tehdejší Československo Ghaně strategickým partnerem.

Náměstek Tlapa s ghanským náměstkem ministra průmyslu a obchodu

Náměstek Tlapa s ghanským náměstkem ministra průmyslu a obchodu

Náměstek Tlapa s ghanským náměstkem ministra vnitra

Náměstek Tlapa s ghanským náměstkem ministra vnitra

 

.