Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Politické konzultace NMSED a MZV
Foto: © Velvyslanectví ČR v Addis Abebě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa uskutečnil pracovní cestu do Etiopie

 

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa společně s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a podnikatelskou delegací ve dnech 24. a 25. července 2017 navštívil Etiopii. Etiopie patří mezi nejdůležitější partnery ČR v subsaharské Africe a představuje jednu z prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Během pobytu v Etiopii se náměstek Tlapa společně s ministrem Jurečkou setkal s prezidentem Dr. Mulatu Teshomem, ministrem hospodářského zvířectva a rybolovu a ministrem zemědělství a přírodních zdrojů. Náměstek Tlapa dále vedl bilaterální politické konzultace se státní ministryní zahraničních věcí Hirut Zemenovou a jednal s náčelníkem generálního štábu generálem Samory Yunisem. Součástí programu byl také na zemědělství zaměřený podnikatelský seminář, během kterého mohly české firmy navázat spolupráci s etiopskými partnery.

Tématy diskuse s prezidentem Etiopie bylo zejména vytváření stabilního prostředí pro zahraniční investory, kteří by včetně České republiky měli využívat své komparativní výhody, zejména v oblasti potravinářství, zemědělství a energetice.

Během pravidelných politických konzultací mezi ministerstvy zahraničních věcí byly hlavními tématy nové možnosti posílení ekonomické spolupráce, zvyšování objemu investic, návaznost obchodu na rozvojovou spolupráci, priority spolupráce EU se zeměmi ACP po roce 2020 a také potřeba inkluzivního dialogu s opozicí s cílem realizovat slíbené reformy etiopského politického systému.

Politické konzultace NM Tlapy a MZV Etiopie

Politické konzultace NM Tlapy a MZV Etiopie

 

Setkání s prezidentem Etiopie

Setkání s prezidentem Etiopie

.