Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Petr Gajdušek
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník MZV požádá o odvolání ze své funkce

 

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Petr Gajdušek podal k 27. červenci 2017 žádost o odvolání z tohoto služebního místa. Ve funkci by tak měl skončit koncem září. Jeho žádost musí nejprve projednat vláda, která by tak měla učinit na svém nejbližším zasedání 21. srpna 2017. Ihned poté, co jeho odstoupení vláda odsouhlasí, bude vyhlášeno výběrové řízení na nového státního tajemníka MZV.

Petr Gajdušek nastoupil na MZV v dubnu 2015 jako státní tajemník s úkolem stabilizovat rezort v době přechodu na služební zákon, který představoval pro fungování zahraniční služby řadu problémů. Přechod na služební zákon se po dvou a půl letech úspěšně podařil, a to mj. i díky přijetí tzv. technické novely služebního zákona a následnému přijetí zákona o zahraniční službě. Ten reprezentuje důležitý posun pro českou diplomacii a o jeho nutnosti se hovořilo 25 let. Předložit se ho podařilo však až za působení stávajícího ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Nejdůležitější úkoly, které Petru Gajduškovi uložil ministr Zaorálek a náměstek pro státní službu Josef Postránecký, tak tímto byly splněny.

Vzhledem ke svému odbornému zaměření se nyní chce Petr Gajdušek vrátit k mezinárodní a právní agendě, která po provedení všech reforem v rámci MZV již nadále není s funkcí státního tajemníka výrazněji spojena. Po účinnosti odvolání z místa státního tajemníka bude v souladu se služebním zákonem zařazen na jiné místo na MZV odpovídající jeho kvalifikaci.

.