Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác ze zahrady
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika ratifikovala Dohodu o strategickém partnerství EU-Kanada

 

Česká republika dokončila ratifikační proces k Dohodě o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou. Česká republika se tak zařadila po bok zemí, které dle informací depozitáře už Dohodu ratifikovaly – Estonska, Lotyšska, Dánska, Maďarska a Slovinska.

K úspěšnému dokončení vyjednávání Dohody došlo v září 2014 a byla podepsána v Bruselu v říjnu 2016. Dohoda začala být prozatímně prováděna v rozsahu kompetencí EU od 1. dubna 2017.

Dohoda reaguje na rostoucí a rozsáhlou dynamiku politické i hospodářské spolupráce s Kanadou, založené na společných hodnotách. Motivací byly změny, jimiž prošla Evropská unie, i postupně rostoucí ambice partnerů ohledně rozsahu a intenzity spolupráce.

Dohoda se zaměřuje na rozvoj strategického partnerství mezi EU a Kanadou ve dvou základních směrech – mezinárodní spolupráce a politického dialogu. Cílem Dohody je posílit dvoustrannou spolupráci v oblastech, jako je zahraniční politika, udržitelný rozvoj, výzkum a inovace, vzdělávání a kultura. V rámci Dohody se budou hledat společné odpovědi na problémy současného světa na poli bezpečnosti, v boji proti terorismu, organizovanému zločinu a kyberkriminalitě.

.