Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Šrámek se zúčastnil neformálního jednání ministrů zahraničí v Estonsku
Foto: © Annika Haas
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Šrámek se zúčastnil neformálního jednání ministrů zahraničí v Estonsku

 

Náměstek ministra zahraničních věcí sekce multilaterální Ivo Šrámek se 7.8. 9. 2017 zúčastnil neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí členských zemí EU (tzv. gymnich) v estonském Tallinnu.

Gymnich, na němž náměstek pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální Ivo Šrámek zastupoval ministra zahraničních věcí, byl zahájen společným obědem ministrů zahraničí členských států s ministry obrany členských států, aby debatovali o implementaci evropského bezpečnostního balíčku a vyjádřili podporu PESCO (Stálá strukturovaná spolupráce). Ministři dále jednali o vývoji na Korejském poloostrově nebo o současné situaci blízkovýchodního mírového procesu. V pátek 8. 9. 2017 ministři diskutovali konkrétní pracovní metody, jež mají členské státy k dispozici pro zajištění větší efektivity a koordinace evropských společných pozic vůči třetím zemím. Závěrečná část gymnichu se věnovala jednání ministrů členských států EU s ministry zahraničních kandidátských států. Debata byla věnována terorismu, narůstajícímu a násilnému radikalismu a boji proti nim.

Gymnich se koná dvakrát ročně na pozvání předsednické země a Evropské služby pro vnější činnost. Neformální povaha setkání umožňuje ministrům otevřenější diskusi o aktuálních mezinárodních otázkách i reflexi společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU. Tradičně se zde také scházejí ministři zahraničí členských zemí EU a kandidátských zemí.

.