Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek vystoupil na podzimním plénu Parlamentního shromáždění Rady Evropy

 

Jako předseda Výboru ministrů Rady Evropy vystoupil ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek 9. října 2017 ve Štrasburku před zákonodárci z členských států Rady Evropy a zúčastnil se zasedání podzimního pléna Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE), v jehož rámci představil aktivity Výboru ministrů za uplynulé období včetně konferencí navázaných na české předsednické priority.

Ve Štrasburku se ministr setkal mj. s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjørnem Jaglandem, s předsedkyní Kongresu místních a regionálních samospráv Gudrun Mosler-Törnströmovou a s vedením PACE ke krátkým bilaterálním rozhovorům, jejichž tématem byla například migrace, integrace uprchlíků, radikalizace společnosti, či boj proti korupci.   

Šéf české diplomacie se ve Štrasburku zúčastnil i slavnostního vyhlášení laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva. Toto ocenění každoročně uděluje PACE ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Při této příležitosti zahájil ministr Zaorálek v budově Rady Evropy rovněž výstavu Václav Havel – Politika a svědomí.  

PACE je původně konzultativní orgán Rady Evropy, jenž je složen z jednotlivých národních parlamentních delegací. V plénu se schází každý rok celkem čtyřikrát na zasedáních ve Štrasburku. Schvaluje dokumenty nezávazného charakteru – rezoluce, doporučení a stanoviska. Mezi výsadní úkoly PACE patří například monitoring závazků členských států, převzatých v okamžiku přijetí do Rady Evropy. 

Česká republika zastává předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy od 19. května do 15. listopadu 2017.

 

Ve Štrasburku se ministr setkal mj. s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjørnem Jaglandem.

Ve Štrasburku se ministr setkal mj. s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjørnem Jaglandem.

 

 

.