Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rada EU pro zahraniční věci jednala o Íránu, Turecku, Venezuele, KLDR a dalších tématech
Foto: Petr Janoušek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada EU pro zahraniční věci jednala o Íránu, Turecku, Venezuele, KLDR a dalších tématech

 

ČR na jednání 16. října 2017 zastupoval náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek (na snímku vlevo). Na programu byla rozprava o jaderné dohodě s Íránem, zavedení autonomních sankcí EU vůči KLDR, situace ve Venezuele či Turecku a rovněž debata o koordinaci EU v lidskoprávních otázkách.

Ministři se shodli, že jaderná dohoda s Íránem (JCPOA, Joint Comprehensive Plan of Action), potvrzená Radou bezpečnosti OSN by měla být zachována, neboť přináší možnost kontroly íránského jaderného programu a dle průběžných zpráv MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) ji Írán dodržuje. Na závěr jednání bylo přijato prohlášení EU-28, které vyjadřuje podporu JCPOA, vyzývá USA k zachování dohody a vyjadřuje znepokojení nad balistickým programem Iránu a situací v regionu.

Stejná jednota panovala mezi členskými zeměmi EU také pokud jde o implementaci platných sankcí a při schvalování nových autonomních sankcí EU proti KLDR, jejichž cílem je zahájení dialogu s KLDR o jaderném odzbrojení. Východiskem ze současné krize nemůže být vojenské řešení, EU tedy i nadále hodlá pokračovat ve svém tlaku na severokorejský režim prostřednictvím již zmíněných sankcí, ale důraz klade rovněž na pokračování diplomatického úsilí a na zachování komunikace s KLDR. EU se dále zaměří na 25 zemí v Asii a Africe, kde bude požadovat plnou implementaci sankcí OSN vůči KLDR.

Diskuse ministrů na téma vztahů mezi EU a Tureckem potvrdila význam Turecka jako strategického partnera EU v řadě důležitých oblastí včetně migrace. Negativní vývoj v aspektech právního státu a lidských práv vzdaluje Turecko od EU, ale co se týče přístupových jednání, ta by neměla ze strany EU být pozastavována. ČR podporuje modernizaci celní unie zejména v oblasti obchodu a investic v energetice, ve službách, ve veřejných zakázkách a v zemědělském sektoru.

V diskusi k lidskoprávní problematice proběhla výměna názorů na metody přípravy společných vystoupení EU na lidskoprávních fórech. EU musí nadále zachovávat jednotu a nemlčet k porušování lidských práv, což zásadně posiluje její důvěryhodnost.

EU je znepokojena politickou situací ve Venezuele, která se nezlepšuje. Možnost zavedení sankcí vůči Venezuele vnímá EU jako nutný prostředek k vyvinutí tlaku na venezuelskou vládu ke změně vnitropolitické situace v zemi.

.