Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

NM Kolaja se zúčastnil schůzky ministrů zahraničních věcí ASEM
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kolaja se zúčastnil schůzky ministrů zahraničních věcí ASEM

 

Ve dnech 20.–21. 11. 2017 se v Neipyijto (Myanmar) uskutečnila 13. schůzka ministrů zahraničních věcí ASEM (Asia-Europe Meeting) pod předsednictvím státní poradkyně a ministryně zahraničních věcí Myanmaru Aung San Su Ťij. Českou republiku zastoupil náměstek člena vlády Václav Kolaja. Za EU se zúčastnila vysoká komisařka pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová.

Jednání ministrů se soustředilo na témata propojení míru a udržitelného rozvoje, respektive budoucnosti euroasijské spolupráce. Náměstek Kolaja v projevu představil priority českého předsednictví v Hospodářské a sociální radě OSN (ECOSOC).

Neformální část programu se zaměřila na aktuální globální a regionální témata, hovořilo se mimo jiné o situaci v Arakanském státě (kde nedávno došlo k násilnostem a vlně represí proti rohingskému obyvatelstvu), dále o vývoji na Korejském poloostrově, situaci v Jihočínském moři, terorismu, migraci a o východní Ukrajině.

Na okraj ministerského zasedání se vybraní evropští a asijští ministři setkali se Su Ťij, aby jednali o Arakanském státu. Myanmar a Bangladéš rovněž oznámily zahájení jednání ohledně uzavření memoranda o porozumění ve věci návratu uprchlíků do Myanmaru, což uvítala většina vystupujících.

.