Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Další pracovníci ČRA budou působit přímo v zemích zahraniční rozvojové spolupráce
Foto: Antonín Nádvorník (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další pracovníci ČRA budou působit přímo v zemích zahraniční rozvojové spolupráce

 

Dne 28. listopadu 2017 byla podepsána dohoda mezi Českou rozvojovou agenturou a Ministerstvem zahraničních věcí, která upravuje působení pracovníků ČRA na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí. Jedná se o další významný krok k posílení efektivity vládního programu Zahraniční rozvojové spolupráce České republiky (ZRS ČR) a k užší vzájemné koordinaci všech aktérů, jež jsou do programu ZRS zapojeni. Vybraní pracovníci ČRA posílí zastupitelské úřady v prioritních zemích ZRS ČR – aktuálně v Etiopii a v Kambodži, v plánu je vyslání do Zambie a Bosny a Hercegoviny, v delší perspektivě pak do Moldavska a Gruzie.

Stálá přítomnost v terénu je klíčová nejen pro realizaci konkrétních rozvojových projektů, ale také významně přispívá k lepšímu zapojení ČR do „hlavního proudu“ mezinárodní dárcovské komunity. „Prakticky každá významná dárcovská země disponuje ve státech, v nichž ZRS realizuje, týmem rozvojových specialistů, jejichž úkolem je v úzké spolupráci s místními aktéry i dalšími donory připravovat, realizovat a vyhodnocovat rozvojové projekty a programy. Jsem rád, že se díky podpisu dohody mezi ČRA a MZV Česká republika k těmto zemím přidá,“ říká náměstek ministra zahraničí ČR Martin Tlapa.

„Cílem ČRA bylo vždy působit co nejblíže našim partnerům – tedy přímo v prioritních zemích programu ZRS. Účinná rozvojová spolupráce se nedá dělat na dálku a ‚od stolu‘, proto velmi vítáme, že pracovníci ČRA budou působit v rámci zastupitelských úřadů přímo na místě,“ dodává ředitel České rozvojové agentury Pavel Frelich.

Jeho slova potvrzuje i nový státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí Miloslav Stašek, podle něhož  jde o provozně velmi efektivní model. „Pod jednou střechou zastupitelských úřadů budou působit diplomaté společně s experty státní správy a mohou si tak vzájemně předávat cenné zkušenosti či kontakty, které mohou přispět k efektivnější realizaci projektů rozvojové spolupráce v dané zemi. Jsem přesvědčen, že tento model posílí užší spolupráci jednotlivých aktérů naší zahraniční rozvojové spolupráce.“

Posílí se rovněž dohled a kontrola realizovaných projektů a ČRA bude mít také lepší přehled o trendech, možnostech a příležitostech, jež v dané zemi mohou být zajímavé pro české subjekty – např. pro nevládní organizace, univerzity nebo firmy, pro něž je připraven speciální dotační program B2B.

Další pracovníci ČRA budou působit přímo v zemích zahraniční rozvojové spolupráce

Další pracovníci ČRA budou působit přímo v zemích zahraniční rozvojové spolupráce

.