Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Dürr na jednání V4 s Bulharskem, Chorvatskem, Rumunskem, Řeckem, Slovinskem a Srbskem v Budapešti
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Dürr na jednání V4 s Bulharskem, Chorvatskem, Rumunskem, Řeckem, Slovinskem a Srbskem v Budapešti

 

Dne 4. 12. 2017 se v Budapešti z iniciativy maďarského ministra zahraničních věcí a obchodu Pétera Szijjártóa konala schůzka ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a Bulharska, Chorvatska, Rumunska, Řecka, Slovinska a Srbska. ČR na jednání zastupoval náměstek pro řízení sekce evropské MZV Jakub Dürr.

Ministři na své schůzce podpořili další rozšiřování EU o země západního Balkánu a diskutovali o budoucnosti EU a posílení energetické bezpečnosti v Evropě.

Náměstek Dürr ve svém vystoupení zdůraznil, že západní Balkán je regionem prioritního zájmu všech zemí, které se jednání zúčastnily. Podle náměstka má politika rozšíření klíčový význam pro stabilitu celé Evropy a zemím západního Balkánu lze doporučit, aby usilovaly o maximálně kvalitní vztahy v rámci regionu včetně vztahů mezietnických. Zkušenosti ČR či jiných členských zemí EU s usmířením mohou být pro země západního Balkánu velmi užitečné. Náměstek Dürr také připomněl zahájení činnosti Západobalkánského fondu, inspirovaného Mezinárodním visegrádským fondem, a přislíbil pokračování podpory V4 tomuto projektu, který má posílit spolupráci zemí západního Balkánu.

.