
Rada FAC o situaci na Blízkém východě a spolupráci se zeměmi Sahelu
12.12.2017 / 08:30 | Aktualizováno: 25.01.2018 / 15:43
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval ČR na jednání Rady EU pro zahraniční věci, která proběhla 11. prosince 2017 v Bruselu. Mezi hlavní témata Rady patřila situace na Blízkém východě a spolupráce se zeměmi afrického Sahelu. Ministři rovněž schválili zahájení stálé strukturované spolupráce v obraně (PESCO).
Zasedání šéfů evropských diplomacií předcházela pracovní snídaně ministrů a vysoké představitelky pro zahraniční a bezpečnostní politiku s izraelským premiérem Netanjahuem. Ministři diskutovali o aktuální situaci v regionu v kontextu blízkovýchodního mírového procesu a bilaterálních vztahů mezi EU a Izraelem. „V řadě otázek panuje mezi osmadvacítkou a Izraelem shoda, ale existují také rozdílné pohledy, například pokud jde o hodnocení jaderné dohody s Iránem nebo o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele“, přiblížil ministr Zaorálek. „Je zde společný zájem zintenzivnit vzájemná setkání v rámci Rady přidružení EU-Izrael“, doplnil šéf české diplomacie.
Formální zasedání Rady bylo zahájeno strategickou diskuzí o celkové situaci v regionu Blízkého východu. Diskuse se soustředila na situaci v Jemenu, Libanonu, Sýrii a Jordánsku. Zvláštní pozornost byla věnována situaci v Iráku, ke které by měla být v lednu připravena aktualizovaná strategie Evropské unie.
Ministři schválili rozhodnutí Rady, kterým zahájili fungování stálé strukturované spolupráce v obraně PESCO v návaznosti na společnou notifikaci ze 13. listopadu, a identifikovali také první společné projekty. „ČR je aktivním účastníkem posílené vojenské spolupráce PESCO, která právě dnes startuje. Zapojíme se do 3 projektů např. rozvoje schopností v oblasti vojenského zdravotnictví nebo střediska pro evropské výcvikové mise“, uvedl ministr Zaorálek
Během pracovního oběda pak šéfové evropských diplomacií společně s ministry zahraničí Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauretánie a Nigeru, skupiny afrických zemí tzv. Sahelu, jednali o budoucí vzájemné spolupráci. Ministři rovněž vyjádřili podporu společným vojenským silám G5 Sahel, které mají posílit bezpečnost a stabilitu regionu. „ČR vítá iniciativu zemí Sahelu na zřízení společných sil. Česká vláda rozhodla o poskytnutí finančního příspěvku ve výši 10 mil Kč na podporu společných vojenských sil Sahelu“, doplnil český ministr zahraničních věcí.