Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

FAC 11. 12. 2017
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada FAC o situaci na Blízkém východě a spolupráci se zeměmi Sahelu

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval ČR na jednání Rady EU pro zahraniční věci, která proběhla 11. prosince 2017 v Bruselu. Mezi hlavní témata Rady patřila situace na Blízkém východě a spolupráce se zeměmi afrického Sahelu. Ministři rovněž schválili zahájení stálé strukturované spolupráce v obraně (PESCO). 

Zasedání šéfů evropských diplomacií předcházela pracovní snídaně ministrů a vysoké představitelky pro zahraniční a bezpečnostní politiku s izraelským premiérem Netanjahuem. Ministři diskutovali o aktuální situaci v regionu v kontextu blízkovýchodního mírového procesu a bilaterálních vztahů mezi EU a Izraelem. „V řadě otázek panuje mezi osmadvacítkou a Izraelem shoda, ale existují také rozdílné pohledy, například pokud jde o hodnocení jaderné dohody s Iránem nebo o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele“, přiblížil ministr Zaorálek. „Je zde společný zájem zintenzivnit vzájemná setkání v rámci Rady přidružení EU-Izrael“, doplnil šéf české diplomacie.

Formální zasedání Rady bylo zahájeno strategickou diskuzí o celkové situaci v regionu Blízkého východu. Diskuse se soustředila na situaci v Jemenu, Libanonu, Sýrii a Jordánsku. Zvláštní pozornost byla věnována situaci v Iráku, ke které by měla být v lednu připravena aktualizovaná strategie Evropské unie.

Ministři schválili rozhodnutí Rady, kterým zahájili fungování stálé strukturované spolupráce v obraně PESCO v návaznosti na společnou notifikaci ze 13. listopadu, a identifikovali také první společné projekty. „ČR je aktivním účastníkem posílené vojenské spolupráce PESCO, která právě dnes startuje. Zapojíme se do 3 projektů např. rozvoje schopností v oblasti vojenského zdravotnictví nebo střediska pro evropské výcvikové mise“, uvedl ministr Zaorálek

Během pracovního oběda pak šéfové evropských diplomacií společně s ministry zahraničí Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauretánie a Nigeru, skupiny afrických zemí tzv. Sahelu, jednali o budoucí vzájemné spolupráci. Ministři rovněž vyjádřili podporu společným vojenským silám G5 Sahel, které mají posílit bezpečnost a stabilitu regionu. „ČR vítá iniciativu zemí Sahelu na zřízení společných sil. Česká vláda rozhodla o poskytnutí finančního příspěvku ve výši 10 mil Kč na podporu společných vojenských sil Sahelu“, doplnil český ministr zahraničních věcí.

Ministr Zaorálek na Radě pro zahraniční věci

Ministr Zaorálek na Radě pro zahraniční věci

.