Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Stipendisté RFE/RL
Foto: © Markéta Trnková (MZV/MFA)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí stipendistů Rádia Svobodná Evropa na MZV

 

Dne 13. prosince 2017 se konalo v Černínském paláci setkání se skupinou mladých novinářů z Běloruska, Ruska, Ukrajiny, Kosova a Bosny a Hercegoviny. Tito novináři od začátku prosince působí v pražském ústředí Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v rámci novinářských stipendií Václav Havel Journalism Fellowship a Jiří Dienstbier Journalism Fellowship, podporovaných MZV ČR.

V zastoupení náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální skupinu novinářů přijal ředitel odboru lidských práv a transformační politiky David Červenka, který ocenil výbornou dlouholetou spolupráci Rádia Svobodná Evropa s MZV a zdůraznil nenahraditelný přínos nezávislých médií a kvalitní novinářské práce k ochraně demokracie a lidských práv. Mladé novináře doprovodila ředitelka RFE/RL pro vnější vztahy a komunikaci Joanna Levison, jež na adresu stipendistů vybraných pečlivě z velkého množství uchazečů uvedla, že „představují naději pro budoucnost nezávislé žurnalistiky“.

Následná diskuse se zaměřila na výzvy, kterým nezávislí novináři při své práci čelí, i na aktuální politická témata v daných zemích. Program Václav Havel Journalism Fellowship, který vznikl v roce 2011 na základě společné iniciativy MZV a RFE/RL, je zaměřen na podporu perspektivních novinářů ze zemí Východního partnerství a Ruska. Program Jiří Dienstbier Journalism Fellowship podporuje již čtvrtým rokem mladé novináře ze zemí západního Balkánu. Nezávislost médií je jednou z priorit transformační spolupráce ČR. Prostřednictvím různých projektů MZV ČR na toto téma letos přispívá částkou přes 15 mil. Kč.

.