Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek: ČR je připravena navýšit finanční pomoc na řešení migrace

 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které se uskutečnilo 17. července 2017 v Bruselu. Mezi hlavní témata Rady FAC patřila situace v Libyi a s ní související migrace přes centrální Středomoří. Ministři rovněž jednali o aktuální situaci v Severní Koreji.

Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali situaci v Libyi. Shoda panovala na dalším podpoře EU při stabilizaci této africké země. Ministři schválili prodloužení mandátu civilní mise EUBAM a podpořili další působení operace Sophia a rozšíření jejího mandátu. Cílem této operace je vedle výcviku lybijské pobřežní stráže a námořnictva také narušování operačního modelu pašeráků a dohled nad dodržováním zbrojního embarga OSN vůči Libyi v mezinárodních vodách u libyjských břehů. „ČR podporuje veškeré kroky EU na stabilizaci Libye a podpořila také prodloužení mandátu operací,“ zdůraznil ministr Zaorálek.

Ministři zahraničních věcí hodnotili rovněž aktuální migrační situaci v centrálním Středomoří, která není příznivá. Většina ilegální migrace připlouvá do Evropy právě od libyjských břehů a Itálie čelí v této souvislosti enormní zátěži. „ČR je připravena výrazně navýšit svou finanční pomoc k řešení migrační situace na centrální středomořské trase a pomoci Itálii v současné nelehké situaci,“ přiblížil ministr Zaorálek. „Zopakoval jsem dnes naši nabídku poskytnutí 800 tisíc eur a další podporu Itálii včetně personální a odborné pomoci,“ zdůraznil šéf české diplomacie. „Společným cílem EU je zastavit ilegální migraci, spolupracovat s třetími zeměmi v návratové politice a v dlouhodobém horizontu řešit příčiny migrace,“ uvedl dále ministr Zaorálek.

Rada FAC přijala závěry věnované aktuální situaci na Korejském poloostrově, ve kterých důrazně odsoudila jaderné i raketové testy severokorejského režimu. Shoda panovala na nutnosti zvýšení tlaku pomocí Rady bezpečnosti OSN s cílem snížení napětí na Korejském poloostrově, které nemá vojenské řešení. Ministři se shodli rovněž na nutnosti zachování dialogu s KLDR za předpokladu, že Severní Korea bude ochotna jednat o zastavení jaderného a balistického programu.

.