Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kateřina Šromová, diplomatka MZV ČR, zasadí strom v rámci projektu Kořeny osobností

Kdy: 24.09.2018 , Kde: Praha, Botanická zahrada hl. m. Prahy

Dne 24. 9. 2018 ve 14:00 se v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji uskuteční slavnostní zasazení tří vzácných dubů v rámci projektu Kořeny osobností. Sázet budou úspěšní handicapovaní sportovci Kateřina Šromová, Tereza Kmochová a Jiří Ježek.

Projekt Kořeny osobností představila Botanická zahrada hl. m. Prahy v roce 2009. Jedná se o propojení unikátních rostlin s významnými osobnostmi spojenými s Českou republikou. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co vytvořil člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké. Postupně tak výsadbou vzniká Stezka osobností, zpřístupněná v roce 2017, na niž má v areálu pražské botanické zahrady postupně přibýt na 150 rostlin, dřevin a stromů, jež se ve volné přírodě již téměř nevyskytují či jsou před úplným vymizením. Své stromy tu zasadilo již 85 osobností, např. bývalý prezident Václav Havel, Madeleine Albrightová, Tomáš Baťa, Miloš Forman, Věra Čáslavská a další.  

Kateřina Šromová (roz. Teplá), která od roku 1999 pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí, je bývalá zrakově postižená lyžařka – sjezdařka. Narodila se s vrozenou zrakovou vadou – slabozrakostí, v letech 1987-2004 se pravidelně účastnila závodů pro zrakově postižené v kategorii B3 (slabozrací) ve všech sjezdových disciplínách – sjezd, superobří slalom, obří slalom a slalom. Jejím trasérem byl nejprve otec Pavel Teplý, později kamarádka Renáta Karamanová. Je držitelkou celkem 5 zlatých a 4 stříbrných medailí ze zimních paralympiád v Albertville (1992), Naganu (1998) a Salt Lake City (2002), dále 3 zlatých, 2 stříbrných a 2 bronzových medailí z Mistrovství světa v Lechu (1996) a v Anzere (2000) a deseti zlatých medailí z Mistrovství Evropy v letech 1991, 1997 a 1999.

.