Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Regionální porada AMER
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa a státní tajemník Stašek v Torontu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa a státní tajemník MZV Miloslav Stašek se 21. a 22. ledna 2018 zúčastnili porady vedoucích zastupitelských úřadů ČR na americkém kontinentě. Hlavním tématem setkání, které proběhlo v kanadském Torontu, byla česká zahraniční politika vůči USA, Kanadě a zemím Latinské Ameriky s důrazem na rozvoj ekonomických a obchodních vztahů.

Vztahy s USA, Kanadou a Latinskou Amerikou tvoří tradiční součást české zahraniční politiky. Přestože hlavní těžiště vztahů zůstává v oblasti ekonomické a obchodní spolupráce, nelze opomenout ani bezpečnostně-politická témata, rozvojová a humanitární spolupráce, prosazování dobrého jména ČR v zahraničí a spolupráce EU s partnery na americkém kontinentě. Potenciál pro české firmy nabízí nedávno uzavřená dohoda mezi EU a Kanadou o volném obchodu (CETA).

Z hlediska obchodu mimo EU jsou pro ČR největší vývozní destinací Spojené státy americké. Vývoz do Latinské Ameriky dnes tvoří zhruba jedno procento celkového objemu zahraničního obchodu ČR. Skutečný obrat je však vzhledem k reexportním operacím podstatně vyšší, než jak vykazují české statistiky. „Na americkém kontinentě se v loňském roce uskutečnilo 52 projektů na podporu ekonomické diplomacie. Pro letošek počítáme s 36 projekty v celkové hodnotě 11,5 milionu korun,“ uvedl náměstek Tlapa o podpoře exportu v regionu. „Zaměřme se na příležitosti, které se českému byznysu otvírají po podpisu dohody o volném obchodu EU s Kanadou. Též se blíží uzavření dohody s Mercosurem, které předpokládám ještě v letošním roce. To bude zajímavým impulsem pro české firmy v zemích Latinské Ameriky,“ doplnil náměstek Tlapa k aktuálním otázkám mezinárodního obchodu a exportnímu potenciálu ČR.

V Latinské Americe zůstává významná podpora v oblasti školství. K dnešnímu dni studuje v ČR zhruba 30 vládních stipendistů ze Střední a Jižní Ameriky. Na akademický rok 2018/2019 nabízíme uchazečům dalších 11 vládních stipendií ke studiu na vysokých školách. V rámci rozvojové spolupráce ČR tradičně realizuje v zemích Latinské Ameriky řadu malých lokálních projektů, které jsou zaměřeny zejména na pomoc venkovským oblastem. Řadě zemí poskytujeme v případě přírodních katastrof humanitární pomoc.

Vztahy s USA, Kanadou a Latinskou Amerikou tvoří tradiční součást české zahraniční politiky. Přestože hlavní těžiště vztahů zůstává v oblasti ekonomické a obchodní spolupráce, diskutována byla i bezpečnostně-politická témata, rozvojová a humanitární spolupráce, prosazování dobrého jména ČR v zahraničí a spolupráce EU s partnery na americkém kontinentu.

„Rok 2017 byl pro českou diplomatickou službu skutečně průlomový. Se Zákonem o zahraniční službě zmizelo vakuum, ve kterém se některé aspekty naší práce nacházely. Poprvé v historii tak budou mít například zaměstnanci vyslaní do zahraničí zdravotní pojištění,“ komentoval státní tajemník Stašek loňský úspěch. „Letos bychom se rádi zaměřili na zefektivnění a optimalizaci systému podpory vnějších ekonomických vztahů“, doplnil státní tajemník MZV.  

Česká republika má v americkém regionu osm rezidentních velvyslanectví: v Argentině, Brazílii, Chile, Kanadě, Kolumbii, na Kubě, v Peru, Mexiku a USA. Diplomatickou síť doplňují generální konzuláty v Chicagu, Los Angeles, New Yorku, Sao Paolu, Torontu, a zhruba 40 honorárních konzulátů napříč kontinentem.

.