Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

NM Šrámek se zúčastnil konference Mezinárodní partnerství proti beztrestnosti použití chemických zbraní v Paříži
Foto: © OSN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Šrámek v Paříži

 

Na základě francouzské iniciativy se 23. ledna 2018 v Paříži konala konference „Mezinárodní partnerství proti beztrestnosti použití chemických zbraní“.

Hlavním cílem konference bylo vyjádřit podporu Úmluvě OSN o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a o jejich zničení, která je základním mezinárodním právně závazným dokumentem v oblasti tohoto druhu zbraní hromadného ničení, a mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní. Konference současně vyjádřila podporu rezolucím Rady bezpečnosti OSN a rezolucím Rady OSN pro lidská práva.

Konference, jíž se zúčastnila delegace České republiky vedená náměstkem ministra zahraničních věcí Ivem Šrámkem, ustavila pravidelný mechanismus multilaterálního jednání o problematice chemických zbraní hromadného ničení, doplňující existující možnosti a prostředky boje proti jejich použití a založila fórum pro výměnu názorů a informací vytvořením webové stránky.

Závěrem konference zdůraznila přijatá Deklarace všeobecný zákaz použití chemických zbraní, který byl v posledních letech několikrát porušen. Deklarace je otevřeným dokumentem k přistoupení dalších zemí.

Bližší informace lze nalézt na webové stránce No Impunity Chemical Weapons.

 

.