Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Namestek Jakub Durr na Rade GAC 50 leden 2018
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada GAC50 přijala směrnice k přechodnému období po brexitu

 

Dne 29. ledna 2018 jednali ministři pro evropské záležitosti ve formátu EU27 dle článku 50 Smlouvy o EU o aktuálních otázkách souvisejících s vystoupením Velké Británie z EU. Ministři na úvod přijali směrnice pro jednání týkající se přechodného období, dalším tématem diskuze byl současný stav vyjednávání s Velkou Británií. Českou delegaci na zasedání vedl náměstek pro řízení sekce evropské Ministerstva zahraničních věcí Jakub Dürr.

Ministři zahájili jednání jednomyslným přijetím návrhu vyjednávacích směrnic určených pro tzv. druhou fázi jednání se zaměřením na přechodné období. EU toto období koncipuje jako zachování stávajícího právního rámce, přičemž se Velká Británie neúčastní práce v institucích EU. „ČR vítá přijetí směrnic, které umožní očekávaný posun v jednáních s Velkou Británií. Nesmíme usnout na vavřínech a práce musí pokračovat na všech úrovních, tedy na přípravě právního textu dohody o vystoupení, jednání o přechodném období s Velkou Británií, jakož i definici pozice EU k nastavení rámce budoucích vztahů,“ uvedl při této příležitosti náměstek Dürr.

EU27 dále odsouhlasila doprovodné prohlášení Rady, které mimo jiné stanoví, že Rada se může kdykoli během jednání s Velkou Británií vrátit k vyjednávacímu mandátu, jenž směrnice představují. To se týká i možné úpravy délky přechodného období v případě, že se během jednání ukáže, že to bude nutné pro zajištění plynulého přechodu do budoucího vztahu.

V druhé části jednání představil unijní vyjednavač Michel Barnier aktuální stav jednání s Velkou Británií a stručně okomentoval projev britského ministra pro brexit Davida Davise k přechodnému období z 26. ledna 2018.

.