Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničí Martin Stropnický uvítal ministra zahraničních věcí a obchodu Maďarska Pétera Szijjárta v Černínském paláci
Foto: Markéta Trnková (©MZV/MFA)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání ministrů zahraničních věcí ČR a Maďarska

 

Dne 1. února 2018 přijal ministr zahraničních věcí Martin Stropnický ministra zahraničních věcí a obchodu Maďarska Pétera Szijjárta. Mezi hlavní témata schůzky patřila obchodní výměna mezi oběma zeměmi, rozšiřování EU o západní Balkán, vazby V4 se západoevropskými partnery a spolupráce se zeměmi Východního partnerství.

V průběhu setkání, v jehož rámci se oba ministři poprvé potkali jako partneři ve funkcích ministrů zahraničí, zhodnotili šéfové diplomacií bilaterální vztahy obou zemí jako velmi intenzivní s ohledem na častá bilaterální jednání i další schůzky v rámci V4 a EU, vyjádřili souhlasný postoj k otázce rozšiřování EU na západní Balkán a ocenili vzrůstající vzájemnou obchodní výměnu mezi oběma zeměmi.

V této souvislosti uvedl ministr Martin Stropnický: „Obchodní výměna za poslední rok vzrostla o více než 10 % a Maďarsko si dlouhodobě udržuje 10. příčku nejdůležitějšího obchodního partnera ČR.“

Oba ministři diskutovali také o aktivitách předsednictví Maďarska ve Visegrádské skupině. „Hovořili jsme o potřebě hledat partnera pro V4 v západní Evropě a shodli jsme se na Rakousku,“ doplnil šéf české diplomacie. Ministři měli stejný názor i v otázkách migrace či rozvíjení spolupráce se zeměmi Východního partnerství, zejména s Ukrajinou.

Setkání se uskutečnilo na úvod pracovní cesty ministra Szijjárta v Praze, při které se setká i s dalšími ústavními činiteli.

galerie

Jednání ministrů zahraničních věcí ČR a Maďarska

.