Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Účastníci Kuvajtské mezinárodní konference k rekonstrukci Iráku
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa na konferencích v Kuvajtu o rekonstrukci Iráku a boji proti ISIL

 

Ve dnech 12. až 14. února 2018 se náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa zúčastnil Kuvajtské mezinárodní konference k rekonstrukci Iráku, která se konala pod záštitou kuvajtského emíra Sabáha as-Sabáha, a ministerské konference Globální koalice k porážce ISIL.

Kuvajtská konference k rekonstrukci Iráku za účasti stovky zahraničních delegací a desítky dalších zástupců soukromého i nevládního sektoru potvrdila nutnost všestranné rekonstrukce Iráku zejména v oblasti obnovy základní infrastruktury, zdravotnických zařízení, základních služeb, obnovy přístřeší, administrativních a vzdělávacích institucí a zajištění bezpečnosti. Zároveň si kladla za cíl podpořit iráckou jednotu a národní usmíření. Účastníci mimo jiné vyjádřili závazek poskytnout Iráku ve spolupráci se Světovou bankou, OSN a EU bilaterální a multilaterální pomoc, včetně úvěrů na investiční a další projekty.

Ve svém projevu náměstek Tlapa uvedl, že je důležité dát lidem naději a pomoci jim vrátit se do normálního života. Zdůraznil také, že ČR může sdílet zkušenosti s transformací, a to s ohledem na nutnost vytvořit dobré a transparentní prostředí pro soukromý sektor a pomoci s podporou bezpečnosti a obranného sektoru, například výcvikem policie či vojenským zdravotnictvím.

Na pomoci Iráku se ČR dlouhodobě podílí. Jen v letech 2012–2017 vynaložila za tímto účelem více než 160 mil. Kč, zejména na české humanitární projekty a podporu mezinárodním institucím pomáhajícím iráckým občanům v nouzi. České aktivity v Iráku budou v následujícím období pokračovat ještě ve větším rozsahu. Jen v roce 2018 plánuje ČR vynaložit nejméně 35 mil. Kč na humanitární projekty, podporu vnitřně vysídlených osob či školení bezpečnostních složek v oblasti zneškodňování výbušnin. Vláda ČR také nedávno schválila program na podporu stabilizace a rekonstrukce Iráku ve výši 180 mil. Kč pro roky 2019–2021. Díky němu bude ČR pokračovat v dalších humanitárních a rozvojových projektech a podpoře českých subjektů v zapojení se do rekonstrukčních aktivit v Iráku.

Ministerská konference Globální koalice k porážce ISIL, jež proběhla pod předsednictvím USA a Kuvajtu, potvrdila aktuálnost hrozby ISIL a dalších globálních teroristických organizací i poté, co byla vojenská síla ISIL v Iráku a Sýrii z velké části zlomena. Státy Koalice se shodly na potřebě společné podpory stabilizace a obnovy území osvobozených od ISIL, protože jedině návrat země k normálnímu fungování zabrání obnovení násilí a návratu terorismu.

V rámci své návštěvy se náměstek Tlapa sešel také s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Kuvajtu Sabáhem al-Chálidem as-Sabáhem, kterému připomenul pozvání k návštěvě ČR, a náměstkem ministra zahraničních věcí Chálidem al-Džaralláhem. Dále jednal i s náměstkem ministra průmyslu Chálidem al-Fadhelem o problematice bilaterálních investičních a obchodních aktivit a s generálním ředitelem Kuvajtského fondu arabského ekonomického rozvoje (KFAED) Abdulwahhábem al-Baderem o možnostech spolupráce českých a kuvajtských společností na rekonstrukci Iráku nebo možnosti prezentace českých firem přímo v Kuvajtu.

Setkání s náměstkem ministra zahraničních věcí Chálidem al-Džáralláhem

Setkání s náměstkem ministra zahraničních věcí Chálidem al-Džáralláhem

Setkání s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Chálidem al-Fadhelem

Setkání s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Chálidem al-Fadhelem

.