Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Šéf české diplomacie Stropnický na Mnichovské bezpečnostní konference
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šéf české diplomacie Stropnický na Mnichovské bezpečnostní konferenci

 

Ve dnech od 16. do 18. února 2018 se místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický zúčastnil 54. ročníku bezpečnostní konference v Mnichově, která patří mezi nejvýznamnější akce svého druhu současnosti. Mezi její hlavní témata letos patřila role EU jako globálního hráče a její vztahy s Ruskem a USA, Blízký východ, politický vývoj v regionu Sahel nebo situace na Korejském poloostrově.

Na okraj konference se český ministr zahraničních věcí M. Stropnický setkal s Fransem Timmermansem, 1. místopředsedou Evropské komise. Mezi jimi diskutovaná témata patřila zejména migrace nebo aktuální vnitropolitický vývoj v České republice. „ F. Timmermanse jsem ujistil o vytvoření stabilní vlády. Hovořili jsme také o bezpečnostní situaci v Evropě z hlediska migrace a průběhu jednání o víceletém finančním rámci EU,“ upřesnil šéf české diplomacie po skončení schůzky.

V průběhu soboty uskutečnil ministr Stropnický ještě další tři dvoustranná setkání se svými protějšky z Ukrajiny, Makedonie a Gruzie. Jednání s ukrajinským ministrem zahraniční Pavlem Klimkinem se zaměřilo na bilaterální vztahy, reformy nebo bezpečnostní situaci v zemi. V této souvislosti uvedl český ministr zahraničí, že pro ČR a celou EU je cílem, aby se Ukrajina stala moderní, demokratickou a prosperující zemí, ne nárazníkovou zónou na hranicích Evropy.

Šéfa makedonské diplomacie Nikolu Dimitrova ujistil ministr Stropnický, že integrace zemí západního Balkánu do EU a NATO je jednou z priorit české zahraniční politiky a zdůraznil, že snahy Makedonie a dalších balkánských států o evropskou integraci ČR plně podporuje.

Se svým gruzínským protějškem Micheilem Džanelidzem diskutoval šéf české diplomacie o složitosti situace, ve které se Gruzie nachází, a připomněl i soustavný tlak Ruska, kterému musí Gruzie čelit. „ČR podporuje logické ambice Gruzie prohlubovat vazby s EU a NATO. Proto se také aktivně podílíme na rozvoji země, která neodmyslitelně patří mezi prioritní země české zahraniční rozvojové spolupráce,“ doplnil ministr M. Stropnický.

V průběhu konference se český ministr zahraničí zúčastnil například i diskuzního panelu In or Out? The Countries In-Between Russia and Europe. V závěru svého programu v bavorské metropoli navštívil ministr Stropnický i zdejší Generální konzulát ČR a České centrum.

 Jednání s ukrajinským ministrem zahraniční Pavlem Klimkinem.

 Jednání s ukrajinským ministrem zahraniční Pavlem Klimkinem.

Ministr Martin Stropnický se svým gruzínským protějškem Micheilem Džanelidzem.

Ministr Martin Stropnický se svým gruzínským protějškem Micheilem Džanelidzem.

 

.