Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Šéf české diplomacie na jednání Visegrádské čtyřky s Austrálií
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šéf české diplomacie na jednání Visegrádské čtyřky s Austrálií

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický zastupoval ČR na jednání zemí Visegrádské čtyřky s Austrálií, které proběhlo 22. února 2018 v Budapešti. Mezi hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi Austrálií a EU a migrace.

Schůzka ministrů zahraničních věcí s šéfkou australské diplomacie, kterou uspořádalo maďarské předsednictví V4, byla zaměřena na ekonomické vztahy mezi Evropskou unií a Austrálií, zejména na připravovanou Dohodu o volném obchodu. „Taková dohoda bude prospěšná pro obě strany a přinese nová pracovní místa, ekonomický růst a investice,“ uvedl na její adresu ministr Stropnický.

Ministři zemí V4 a Austrálie se věnovali také bezpečnostní situaci spojené zejména s otázkami migrace. V této oblasti zdůraznil ministr Stropnický význam prevence radikalizace a násilného extremismu, například v uprchlických táborech v Jordánsku a Libanonu. Připomněl také společný příspěvek zemí V4 do svěřenského fondu EU pro Afriku v hodnotě 35 mil. EUR. Ministryně zahraničních věcí Julie Bishopová zároveň seznámila zástupce zemí V4 s australským modelem usměrňování migrace. Shoda panovala na potřebě globálního přístupu k řešení této problematiky.

Na okraj společného zasedání proběhlo bilaterální jednání ministra Stropnického s australskou ministryní zahraničí. Šéf české diplomacie ubezpečil svou australskou kolegyni, že Austrálie i nadále zůstává klíčovým partnerem ČR v regionu a vyjádřil naději v další prohlubování politických vztahů. Mezi dalšími diskutovanými tématy byla obchodní výměna mezi oběma zeměmi nebo pilotní program pracovní dovolené pro mladé Čechy a Australany. V této souvislosti připomněl ministr Stropnický, že v Austrálii žije zhruba 35 000 Čechů, což ji řadí k zemím s nejpočetnější českou komunitou v zahraničí. Na závěr jednání pozval šéf české diplomacie ministryni Bishopovou na oficiální návštěvu Prahy. „Jsem si jistý, že máme mnoho témat k diskuzi. Poslední oficiální setkání na úrovni ministrů zahraničí bylo před 14 lety,“ uzavřel ministr Stropnický.

Šéf české diplomacie na jednání Visegrádské čtyřky s Austrálií.

Šéf české diplomacie na jednání Visegrádské čtyřky s Austrálií.

Na okraj společného zasedání proběhlo bilaterální jednání ministra Stropnického s australskou ministryní zahraničí.

Na okraj společného zasedání proběhlo bilaterální jednání ministra Stropnického s australskou ministryní zahraničí.

.