Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Martin Stropnický na 37. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Stropnický na 37. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě

 

Dne 27. února 2018 místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický reprezentoval Českou republiku na jednání na vysoké úrovni na 37. zasedání Rady OSN pro lidská práva, které proběhlo v Ženevě. Tato Rada je v současné době nejsledovanějším fórem OSN zabývajícím se aktuální lidskoprávní situací i dlouhodobými problémy v oblasti lidských práv.

Ve svém projevu ministr zahraničí připomněl historická výročí, které jsou v letošním roce důležitá jak na mezinárodní, tak národní úrovni. „Sedmdesáté výročí Všeobecné deklarace lidských práv nás všechny konfrontuje s otázkou, jak úspěšní jsme při jejich všeobecném uplatňování. Podíváme-li se do minulosti, můžeme být hrdí na tolik úspěchů. Máme však ještě hodně práce před sebou,“ uvedl v úvodu svého projevu na zasedání, kterého se zúčastnili představitelé z desítek států světa.

Ministr Stropnický zdůraznil trvající význam Rady OSN pro lidská práva jako klíčového multilaterálního lidskoprávního fóra a potvrdil, že ČR jako zakládající člen Rady zůstává aktivním a konstruktivním partnerem připraveným ke spolupráci se všemi státy i občanskou společností a podporuje úsilí o reformu Rady a posílení jejího lokálního dopadu.

Na závěr svého vystoupení zdůraznil šéf české diplomacie  význam, který vláda ČR připisuje kandidatuře ČR v letošních volbách do Rady OSN pro lidská práva pro období 2019-2021, které se uskuteční v říjnu 2018 během 73. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. "Tímto způsobem chceme posílit náš hlas v diskusi o lidských právech a jsem rád, že jsem dnes mohl požádat členské státy Rady OSN pro lidská práva o podporu," uvedl ministr Stropnický ke kandidatuře.

Šéf české diplomacie se na okraj zasedání v Ženevě setkal i s Vysokým komisařem OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al Husseinem, se kterým společně diskutovali o reformě Rady, aktivní roli Evropské unie a současných lidskoprávních výzvách.

Projev ministra Stropnického na 37. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě

.