Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Den evropsko-asijského setkávání
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den evropsko-asijského setkávání

 

1. březen je dnem evropsko-asijské spolupráce v rámci ASEM (Asia-Europe Meeting) – neformálního společenství vytvářejícího platformu pro dialog a spolupráci mezi Evropou a Asií. ČR je jeho členem od roku 2004.

ASEM má 53 členů, 30 z Evropy (EU 28 + Norsko a Švýcarsko) a 21 z Asie, právoplatným členem je rovněž generální sekretariát ASEAN a Evropská unie. Činnost ASEM je založena na třech pilířích – politickém, ekonomickém a sociálně-kulturním. Jelikož je ASEM flexibilním fórem, nemá stálou agendu. Do diskusí na všech úrovních se tak obvykle dostávají aktuální témata, a to jak globální, tak regionální.

Hlavní výhodou členství pro ČR je možnost strukturovaného dialogu, který bychom bilaterálně jen obtížně dokázali obsáhnout. Otevírají se možnosti prosazování ekonomických zájmů účastí na společných projektech. Členství umožňuje dialog i s těmi státy, kde nemáme své zahraničněpolitické priority či diplomatická zastoupení. Získáváme možnost profilovat se národní expertízou ve vybraných oblastech, či možnost pořádat mezinárodní akce a setkání k daným tématům.

V dubnu 2016 se tak např. pod patronátem Univerzity Karlovy v Praze uskutečnilo fórum rektorů vysokých škol a studentů členských zemí ASEM. V červenci 2016 se summitu ASEM v mongolském Ulánbátaru zúčastnil prezident republiky Miloš Zeman.

.