Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Minister Stropnický Met with Nigeria’s Cardinal Onaiyekan, Archbishop of Abuja
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Stropnický se setkal s nigerijským kardinálem Onaiyekanou, arcibiskupem Abuji

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický přijal 2. března 2018 nigerijského kardinála Johna Olorunfemi Onaiyekana, arcibiskupa Abuji, který je na návštěvě České republiky na pozvání kardinála Dominika Duky. Jednání se zaměřilo zejména na otázku náboženského soužití v Nigérii, tamního postavení katolické církve a mezináboženského dialogu. Diskutovány byly rovněž příčiny radikalizace a boj proti Boko Haram.

Kardinál Onaiyekan bude v neděli 4. března celebrovat dopolední mši svatou v Katedrále Sv. Víta a v rámci festivalu Mene Tekel zde od 14 hodin pronese hlavní projev závěrečné bohoslužby za popravené, umučené a zemřelé politické vězně, který bude v přímém přenosu přenášet Česká televize. 

Nigérie je nejlidnatější africkou zemí, přičemž polovinu populace tvoří křesťané a polovinu muslimové. Kardinál Onaiyekan vykonává celoživotní kněžskou praxi v nábožensky smíšené oblasti střední Nigérie, kde se stýkají a prolínají křesťanské a muslimské komunity. Je známý svým bojem za mír v Nigérii, spolu s duchovním vůdcem nigerijských muslimů, sultánem ze Sokota, byl v roce 2012 nominován na Nobelovu cenu za mír za sérii iniciativ proti nárůstu fundamentalismu.

Ministr Stropnický přijal nigerijského kardinála Onaiyekana, arcibiskupa Abuji

Ministr Stropnický přijal nigerijského kardinála Onaiyekana, arcibiskupa Abuji

.