Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Martin Tlapa s marockou ministryní zahraničních věcí Mouniou Boucettou
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa na konzultacích s marockými partnery

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa vedl 6. března 2018 v Rabatu konzultace s marockými šéfy resortů průmyslu a obchodu, zahraničních věcí a obrany.

Jednání s ministrem průmyslu a obchodu Moulayem Hafidem Elalamy se neslo v duchu dalšího prohloubení ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi a nových investičních příležitostí včetně aktivního zapojení českých firem v rámci sektoru zdravotnictví, energetiky či dopravy. 

Během bilaterální schůzky a následného pracovního oběda s delegovanou ministryní zahraničních věcí Mouniou Boucettou zdůraznil náměstek Tlapa geostrategickou pozici Maroka jako vstupní brány do Afriky, zejména po návratu této země do Africké unie v roce 2017. Tento návrat může pomoci českým firmám při vstupu na jednotlivé trhy v zemích subsaharské Afriky. Dále jednali o migraci, spolupráci EU a Maroka a bezpečnosti na africkém kontinentu, zejména Sahelu, ve středomořském a evropském prostoru. 

Přijetí náměstka Tlapy u marockého ministra obrany Abdellatifa Loudiyi bylo zaměřeno na konkrétní rozpracované projekty českých firem v oblasti obranného průmyslu v Maroku. Dalšími tématy byly současné výzvy spojené s náboženským radikalismem, bezpečností v regionech Sahelu a Středomoří a také konfliktním prostředím v regionech Afriky a Blízkého východu. 

Na závěr své návštěvy se náměstek Tlapa setkal v rabatském královském paláci s poradcem Youssefem Amrani.

.