Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Stropnický přijal velvyslance zemí Východního partnerství
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Stropnický přijal velvyslance zemí Východního partnerství

 

Ministr zahraničních věcí ČR Martin Stropnický přijal 28. března 2018 v Černínském paláci velvyslance zemí Východního partnerství. Hlavními tématy jejich jednání byly vztahy těchto zemí s EU a ČR a také významné oblasti spolupráce.

Ministr Stropnický zdůraznil význam bezpečného, demokratického a prosperujícího sousedství EU a připomněl, že Východní partnerství, které zahrnuje Bělorusko, Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii, Arménii a Ázerbájdžán, je i nadále důležitou součástí zahraniční politiky EU. Spolu s tím by mělo získat i odpovídající financování v budoucím víceletém finančním rámci EU.

Ve svém projevu ocenil šéf české diplomacie asociační a partnerské dohody uzavřené s jednotlivými státy Východního partnerství, zejména ty s Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou, a zmínil také přední oblasti spolupráce v rámci tohoto uskupení. Mezi ty patří odolnost států a jejich občanských společností vůči hybridním, kybernetickým nebo teroristickým hrozbám, podpora demokratických reforem a nezávislých médií a v neposlední řadě rozvoj vazeb mezi občany i ekonomikami. K tomu může napomoci větší mobilita mezi státy díky systému Transevropské dopravní sítě. „Hlavní myšlenkou Východního partnerství je heslo ‚společně jsme silnější‘ a my skutečně máme mnoho možností se vzájemně podpořit v boji proti společným hrozbám,“ uzavřel ministr Martin Stropnický.

.