Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Ivo Šrámek na bruselské dárcovské konferenci – ČR pokračuje v pomoci Sýrii a regionu
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bruselská konference – ČR pokračuje v pomoci Sýrii a regionu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek se dne 25. 4. 2018 zúčastnil v Bruselu konference „Podpora budoucnosti Sýrie a regionu“, na které ČR potvrdila pokračování humanitárních aktivit a přislíbila poskytnout na pomoc Sýrii a okolním zemím v letošním roce dalších 222 miliónů korun.

Za předsednictví EU a OSN se v Bruselu uskutečnila druhá konference na vysoké úrovni věnovaná podpoře Sýrie a regionu, jejímž cílem bylo poskytnout další zdroje na pomoc Sýrii a sousedním zemím, které hostí syrské uprchlíky. V rámci vystoupení prezentoval náměstek Ivo Šrámek oficiální příslib ČR na pomoc Sýrii a regionu, a to ve výši 222 mil. Kč. Zdůraznil význam  humanitární dimenze  pro stabilizaci situace v Sýrii a okolních zemích s tím, že pro řešení příčin konfliktu je nezbytné nalézt politické řešení. ČR bude i v letošním roce nad rámec programu humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii pokračovat také v projektech v Jordánsku, Libanonu, Iráku i Turecku.

Účastníci konference jednoznačně odsoudili použití chemických zbraní a plně podpořili úsilí o řešení konfliktu. Mezinárodní společenství by mělo využít všechny nástroje, které má k dispozici, aby přimělo znesvářené strany konfliktu zapojit se do konstruktivního jednání pod vedením OSN. EU dlouhodobě zdůrazňuje, že konflikt v Sýrii může být vyřešen jedině politickou cestou. EU bude i nadále pokračovat v poskytování humanitární pomoci.

.