Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác hostil konferenci Iberoamerika – Sto roků přátelství
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Černínský palác hostil konferenci Iberoamerika – Sto roků přátelství

 

Generální tajemník Organizace amerických států Luis Almagro a viceprezident Guatemalské republiky Jafeth Ernesto Cabrera Franco byli hlavními hosty konference Iberoamerika – Sto roků přátelství, která v Černínském paláci proběhla 25. dubna 2018. Akci zahájil státní tajemník MZV ČR Miloslav Stašek, který představil priority politiky ČR vůči iberoamerickým státům.

Zvláštní hosté konference Luis Almagro, generální tajemník Organizace amerických států, a Jafeth Ernesto Cabrera Franco, viceprezident Guatemalské republiky, která je letošní předsednickou zemí platformy Iberoamerika, hovořili o hlavních cílech iberoamerických zemí -  posilování právního státu, demokracie a dodržování lidských práv a boji proti korupci. Ředitel Střediska iberoamerických studií FF UK prof. Josef Opatrný seznámil přítomné s historickým kontextem vztahů mezi ČR a španělským a portugalsko-brazilským světem. Hlavní analytik španělského think tanku Real Instituto Elcano Federico Steinberg vystoupil s přednáškou „Proč na Latinské Americe záleží?“. Vrchní ředitelka Evropské služby pro vnější akci pro Ameriku Edita Hrdá představila politiku EU vůči Latinské Americe. Politický panel zakončil Jorge Sahd, ředitel Institutu mezinárodních vztahů Katolické univerzity Chile, s příspěvkem „Latinská Amerika na rozcestí“.

Ekonomický panel zahájil náměstek MZV ČR Martin Tlapa. Vyzdvihl dlouhodobou tradici vztahů České republiky s Latinskou Amerikou, na kterou je třeba navázat v rámci obchodních vztahů. Martin Růžička, člen představenstva Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP, prezentoval možnosti podpory českého exportu a aktuální příležitosti vývozu do iberoamerických zemí. O technologické spolupráci, zkušenostech a perspektivách ekonomické diplomacie hovořil ředitel agentury CzechInvest Jiří Krechl. Aktuální trendy, výzvy a investiční příležitosti v členských zemích Tichomořské aliance představil Jorge Bravo, ředitel Obchodní komory Tichomořské aliance. Ředitel Centra aplikovaných studií Katolické univerzity v Lisabonu Ricardo Ferreira Reis hovořil o aktuálním stavu a výzvách sdružení MERCOSUR. Zástupce mexické společnosti CEMEX Larry Zea se zaměřil na představení globálně úspěšné mexické společnosti a jejích aktivit v ČR. O propojení vědy a obchodu a také o svých přírodovědeckých objevech v Latinské Americe ve svém vystoupení pohovořil prof. Bohumír Jánský z PřF UK. Poslední dvě prezentace v podání Laury Meliny Fuguel, chargé d’affaires Velvyslanectví Argentiny, a Acira Pimenty, rady-ministra Brazilského velvyslanectví, byly věnovány informacím o integračním uskupení MERCOSUR, které sdružuje Brazílii, Argentinu, Paraguay a Uruguay.

Konference Iberoamerika – Sto roků přátelství byla v zahradách Černínského paláce slavnostně zakončena vystoupením argentinského tanečního souboru Cahuin Ruca.

Generální tajemník Organizace amerických států Luis Almagro a viceprezident Guatemalské republiky Jafeth Ernesto Cabrera Franco mají v programu další setkání s vrcholnými představiteli ČR, premiérem Andrejem Babišem, předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milanem Štěchem a předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radkem Vondráčkem.

Černínský palác hostil konferenci Iberoamerika – Sto roků přátelství

Černínský palác hostil konferenci Iberoamerika – Sto roků přátelství

Argentinský taneční soubor Cahuin Ruca

Argentinský taneční soubor Cahuin Ruca

.