Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hledání pracovních sil pro českou ekonomiku

 

Dne 25. května 2018 se uskutečnilo jednání zástupců Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR s výkonným ředitelem Filipínského úřadu pro zahraniční zaměstnávání (POEA) Barnadrem Olaliem a ředitelem Odboru právních služeb Ministerstva práce a zaměstnanosti Filipín Philipem A. Paredesem. Hlavním tématem byl uplatnění Filipínců na českém trhu práce.
 

V rámci bilaterálního jednání, které vedl náměstek ministra zahraničních věci ČR Martin Smolek, bylo uvedeno, že Filipíny, stejně jako Mongolsko, byly přijaty do zvláštního migračního režimu podporovaného vládou České republiky. Jde o tzv. „Režim ostatní státy“ s kvótou až 1000 žadatelů. Uvedený režim je zaměřen na podporu ekonomické výkonnosti České republiky, přičemž pracovníci z Filipín by mohli najít příležitosti nejenom ve výrobní sféře, ale také v sektoru služeb. Stejně jako v případě Režimu Ukrajina je možné do Režimu ostatní státy zařadit pouze konkrétního zaměstnavatele, který splní kritéria Režimu.

Filipínská strana představila systém státní podpory vysílání občanů Filipín za zaměstnáním do třetích zemí s důrazem na etický přístup a ochranu filipínských zaměstnanců. Obě strany se v tomto bodě shodly, že Česká republika má nadstandartní ochranu zaměstnanců.

Následné schůzky se účastnili rovněž zástupci podnikatelských reprezentací: Svaz průmyslu a dopravy České republiky, Hospodářská komora České republiky, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů České republiky, Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky a Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Jednání na této úrovni řešilo především praktické otázky a postupy v případě zaměstnávání Filipínců v ČR.

.