Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek na konzultacích v Salvadoru
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek na konzultacích v Salvadoru

 

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek navštívil ve dnech 28. a 29. května 2018 Salvador. V rámci pracovní cesty jednal se zástupci salvadorských ministerstev zahraničí a obrany a také se zvláštním zmocněncem viceprezidenta pro soukromé investice. Hlavními tématy jednání byly spolupráce v oblastech obchodu, školství, vědy a kultury a také investiční příležitosti pro české firmy. Státní tajemník rovněž zahájil projekt ekonomické diplomacie podporující 15 českých firem na salvadorském trhu.

Při konzultacích s náměstkem ministra zahraničí Salvadoru Carlosem Castanedou projednal státní tajemník Stašek bilaterální politická témata, rozšíření vzájemné smluvní základny a možnosti prohloubení ekonomické spolupráce. Jednání se také zaměřila na bezpečnost, migraci a také kandidatury do mezinárodních institucí. Zástupci si vzájemně vyměnili pozvání k účasti firem obou států na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 a veletrhu SALIMA 2020 v Brně a na největším salvadorském veletrhu Feria Internacional. V rámci přijetí státního tajemníka Staška ministrem obrany Davidem Munguíou a velitelem letectva Carlosem Menou prezentovali své výrobky zástupci českých firem Aircraft Industries, CS Soft, CZ Uherský Brod, Dominant CZ, Eldis, Explosia, Retia, Sellier&Bellot a Zlin Aircraft. Ministr Munguía projevil zájem o návštěvu ČR a brněnského veletrhu IDET 2019. Státní tajemník Stašek se rovněž setkal s Tharsisem Lopezem, zvláštním zmocněncem viceprezidenta pro soukromé investice, se kterým jednal o proexportních a investičních příležitostech českých podnikatelských subjektů na místním trhu. „Od této pracovní cesty a intenzivních kontaktů s našimi salvadorskými partnery si slibujeme zahájení nové kapitoly rozvoje vzájemných vztahů,“ uvedl státní tajemník Stašek.

Státní tajemník Stašek spolu s ministrem zahraničí Castanedou rovněž zahájil salvadorskou část projektu ekonomické diplomacie. Na základě interakce mezi podnikatelskými subjekty v rámci přibližně padesáti jednání B2B byly identifikovány konkrétní příležitosti v oblasti obranného průmyslu, stavebnictví a realit, zemědělství a potravinářství a zdravotnictví. K zahájení státní tajemník Stašek uvedl: „Věřím, že dnešní česko-salvadorský ekonomický seminář za účasti 15 českých podnikatelských subjektů a více než tří desítek salvadorských partnerů bude katalyzátorem intenzifikace vzájemných obchodních vztahů.“

Státní tajemník Stašek na konzultacích v Salvadoru

Státní tajemník Stašek na konzultacích v Salvadoru

Státní tajemník Stašek na konzultacích v Salvadoru

Státní tajemník Stašek na konzultacích v Salvadoru

.