Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Státní tajemník Stašek na návštěvě Hondurasu
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní tajemník Stašek na návštěvě Hondurasu

 

Státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek uskutečnil ve dnech 30. a 31. května 2018 pracovní návštěvu Hondurasu. Jednal zde se zástupci prezidentského úřadu a také ministerstev zahraničních věcí a obrany Hondurasu. Hlavním tématem jednání bylo posílení vzájemných vztahů v oblastech obchodu, školství a investic včetně příležitostí pro české firmy. Státní tajemník rovněž v Hondurasu zahájil druhou část projektu ekonomické diplomacie MZV ČR.

Státní tajemník Stašek navštívil Honduras na pozvání ministryně zahraničních věcí Maríe Agüero. S tou jednal o tématech bezpečnosti, migrace a také školství. Za tímto účelem předal jejímu náměstkovi Josému Barahonovi nabídky dvou českých univerzit, které by rády využily příležitost zapojit se do prezidentského programu stipendií v rámci národního plánu Honduras 20/20. Náměstek přislíbil větší zapojení českého školství do programu. „Shodli jsme se, že v návaznosti na české ekonomické a investiční aktivity v Hondurasu je třeba podepsat memorandum s cílem dále rozvíjet politické konzultace a další oblasti našeho společného zájmu,“ uvedl státní tajemník Stašek. Následného jednání s ministrem obrany Fredym Díazem a velitelem vzdušných sil René Poncem se rovněž účastnily české firmy z oblasti obranného průmyslu, které prezentovaly své produkty a technologická řešení. Miloslav Stašek navrhl vyslat expertní tým Ministerstva obrany Hondurasu do ČR a dále vyzval honduraského ministra obrany k návštěvě ČR a brněnského veletrhu IDET 2019.

Česká delegace byla v prezidentském paláci přijata viceprezidentkou Hondurasu Marií Riverou, která akcentovala potřebu přilákat do Hondurasu větší počet zahraničních investic. Státní tajemník Stašek zdůraznil, že ČR v tomto směru disponuje bohatými zkušenostmi a je ochotna se o ně s Hondurasem podělit. „S mými partnery na ministerstvu zahraničních věcí a ministerstvu obrany jsme se shodli na realizaci konkrétních akcí v příštích 2 letech. Předmětná ‚roadmap‘ zahrnuje intenzifikaci kontaktů na politické úrovni, ale rovněž konání proexportních akcí včetně případné participace honduraských partnerů na zásadních veletrzích v ČR. Mezi honduraskou podnikatelskou reprezentací silně rezonoval Mezinárodní strojírenský veletrh MSV 2018 a SALIMA 2020,“ dodal.

Dne 31. května státní tajemník Stašek, náměstek Barahona a ministryně hospodářství Luz Rodríguez slavnostně zahájili druhou část projektu ekonomické diplomacie organizovaného českým velvyslanectvím v Mexiku. „Jsem přesvědčen, že zástupci 15 českých firem uvítali možnost setkat se s téměř třemi desítkami místních partnerů, přičemž s některými z nich již došlo v rámci B2B jednání k uzavření konkrétních dohod v oblasti obranného průmyslu, stavebnictví, potravinářství a zdravotnické techniky,“ uvedl při této příležitosti státní tajemník.

Státní tajemník Stašek na návštěvě Hondurasu

Státní tajemník Stašek na návštěvě Hondurasu

.