Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa předal ceny za udržitelný byznys
Foto: © Markéta Trnková (MZV/MFA)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa předal ceny za udržitelný byznys

 

V úterý 12. června se ve Velkém sále Černínského paláce uskutečnil druhý ročník vyhlášení Cen SDGs. Ceny SDGs jsou udíleny firmám, nevládním organizacím a veřejným institucím za to, že svou činností přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs).

Ministerstvo zahraničních věcí je partnerem projektu. „Ceny SDGs na konkrétních projektech ukazují, jakým směrem by se měla naše společnost ubírat, aby její rozvoj neprobíhal na úkor přírody ani sociální stability. Pro mě osobně jsou oceněné projekty hmatatelným příkladem toho, čeho se snaží při mnohdy dlouhých a abstraktních jednáních dosáhnout OSN. Dokazují, že toto úsilí dává smysl,“ uvedl ministr zahraničních věcí Martin Stropnický.

Ceny jsou udělovány v celkem šesti kategoriích. Z rukou dánského ministra financí Kristiana Jensena, který byl hlavním zahraničním hostem večera, převzal zástupce Ministerstva zemědělství Cenu odborné poroty za aplikaci protierozní kalkulačka. Ve dvou kategoriích vybrala vítěze veřejnost v on-line hlasování. Nejvíce hlasů v kategorii Veřejná sféra dostal program Skutečně zdravá škola, který přispívá ke zdravému a udržitelnému stravování žáků mateřských, základních a středních škol. Vítězem v kategorii byznys je projekt MIWA (Minimum Waste), systém bezobalového distribučně-prodejního řetězce.

Ceny výhercům v kategorii Byznys předal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa. „Téma udržitelného rozvoje stále více ukazuje podnikatelské příležitosti pro české firmy, které nabízejí unikátní technologická řešení a investice,“ řekl náměstek Tlapa.

Další vyhlášenou kategorií byla Cena České rozvojové agentury, která je oceněním za významný přínos k naplňování cílů a principů zahraniční rozvojové spolupráce. Jejím letošním výhercem je Obecně prospěšná společnost SIRIRI a její projekt Škola hrou ve Středoafrické republice. Letos poprvé byla také udělena Cena pro Mladého leadera do 30 let. Získal ji Filip Maleňák za mobilní aplikaci Záchranka, která poskytuje záchranným složkám informaci o poloze volajícího. Cenu za nejlepší zpracování SDGs ve výroční zprávě si donesla firma Siemens.

Ceny SDGs jsou příkladem partnerství mezi veřejným, nevládním a podnikatelským sektorem pro naplňování myšlenky udržitelného rozvoje. Projekt organizuje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem průmyslu a obchodu pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact ČR. Ceny SDGs byly poprvé udíleny v r. 2017. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 149 projektů. Ve veřejném hlasování bylo odevzdáno přes 5 000 hlasů. (Více informací o Cenách SDGs naleznete na stránce www.globalnicile.cz).

SDGs byly přijaty v OSN v r. 2015. Zahrnují 17 cílů v hospodářské, sociální a environmentální oblasti, které chce OSN naplnit do r. 2030. SDGs směřují k dosažení rozvoje, který nepůjde na úkor přírody ani společnosti a umožní tak naplnění potřeb současné generace, aniž by ohrožoval potřeby generací budoucích. V ČR jsou SDGs naplňovány prostřednictvím Strategického rámce Česká republika 2030.

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa a ministr financí Dánského království Kristian Jensen

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa a ministr financí Dánského království Kristian Jensen

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa na předávání cen SDGs

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa na předávání cen SDGs

Předávání cen SDGs

Předávání cen SDGs

.