Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Hamáček na summitu NATO v Bruselu
Foto: ÚV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Hamáček na summitu NATO v Bruselu

 

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Hamáček se 12. července 2018 zúčastnil summitu NATO v Bruselu. Doprovázel předsedu vlády Andreje Babiše, který zastupoval ČR druhý den jednání. Hlavními tématy summitu byly náklady na společnou obranu, rozšiřování NATO, aktuální bezpečnostní výzvy a spolupráce EU a NATO.

Šéf české diplomacie po čtvrtečním jednání uvedl, že se členské země Aliance shodly na udržení transatlantické vazby, stejně tak panovala shoda i na tom, že evropští spojenci musí navyšovat výdaje na obranu. „ČR má jasný plán na postupný růst těchto výdajů a je připravena dostát svému závazku z Walesu,“ vysvětlil ministr Hamáček. 

Za dobrou zprávu označil šéf české diplomacie také to, že summit pozval Makedonii k zahájení jednání o vstupu do NATO. Odkládaný vstup Makedonie, nyní odblokovaný dohodou s Řeckem o názvu země, je podle ministrova vyjádření potvrzením platnosti a funkčnosti alianční politiky “otevřených dveří“. Stejně tak dle jeho hodnocení přinesl bruselský summit i další posílení role NATO ve stabilizaci krizových regionů, kde se se angažuje i Česká republika, a potvrdil pokračování alianční podpory Afghánistánu či spuštění nové nebojové výcviková mise v Iráku s českým příspěvkem. 

Na okraj summitu uskutečnil ministr Hamáček také bilaterální jednání se šéfy diplomacií Spojeného království a Maďarska. S britským ministrem Huntem hovořil o vztazích Česka a Velké Británie po Brexitu a zdůraznil, že ČR chce zachovat se Spojeným královstvím co možná nejlepší vztahy, a to zejména v oblasti obchodu a obrany. Na jednání se svým maďarským protějškem hovořil následně šéf české diplomacie o potřebě zintenzivnit propojování dopravní infrastruktury mezi oběma zeměmi nebo o vzájemných investicích. Oba ministři se zároveň shodli, že česko-maďarská spolupráce v oblasti migrace a obrany bude pokračovat.

Vrcholné zasedání nejvyšších představitelů států a vlád zemí Severoatlantické aliance proběhlo poprvé v novém sídle NATO. Jeho průběh označil ministr Hamáček v závěru dne za velmi otevřený a přínosný. „Odjíždím s vědomím, že NATO zůstává pevné a silné", uzavřel šéf české diplomacie.

galerie

Ministr Hamáček na summitu NATO v Bruselu

.