Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV si předvolalo egyptského zástupce k případu zemřelé Češky v Hurghádě z loňského léta

 

Náměstek ministra zahraničních věcí pro sekci konzulární a právní Martin Smolek si dnes předvolal do Černínského paláce egyptského charge d´affaires Ranyho Mohie-Eldina k případu Češky, zemřelé v důsledku útoku ze 14. července 2017 v Hurghadě. Předmětem jednání byl současný vývoj a další okolnosti tohoto případu.

Egyptský chargé d´affaires dnes na MZV ČR potvrdil, že lékařské zprávy, které byly vypracovány v rámci posudků na pachatele, indikují, že dotyčný trpí mozkovou dysfunkcí a měl by být proto prohlášen za nesvéprávného. Lékaři ho zároveň shledali nebezpečným pro své okolí.

Útočník se nyní nachází v detenčním zařízení, kde setrvá do rozhodnutí soudu, který musí oficiálně potvrdit závěry z lékařských zpráv o útočníkově nesvéprávnosti a jeho duševním zdraví. Dle vyjádření egyptského zástupce je vysoce pravděpodobné, že soud tyto závěry potvrdí a nařídí pachateli ústavní léčbu. V takovém případě by s ním nebylo následně zahájeno standardní trestní soudní líčení.

V rámci schůzky nevyloučila egyptská strana možnost odškodnění, její forma se nicméně bude odvíjet právě od rozhodnutí soudu o nesvéprávnosti útočníka.

Případu se česká diplomacie bude i nadále věnovat.

.