Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Dürr na zasedání Rady pro obecné záležitosti v Bruselu
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Dürr na zasedání Rady pro obecné záležitosti v Bruselu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Jakub Dürr zastupoval ČR na jednání Rady EU pro obecné záležitosti (GAC) dle článku 50 Smlouvy o Evropské unii, která proběhla 20. července 2018 v Bruselu. Hlavním tématem bylo zhodnocení posledního vývoje ve vyjednávání o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU.

Rada v úvodu zasedání vyslechla informaci hlavního vyjednavače EU Michela Barniera, ve které zhodnotil pokrok v rámci posledního jednání se Spojeným královstvím ve dnech 16. -19. července 2018. Ten rovněž přiblížil pohled Evropské komise na tzv. bílou knihu Spojeného království k budoucímu vztahu s EU, kterou britská vláda zveřejnila 12. července 2018.

Ministři ocenili bílou knihu Spojeného království jako konstruktivní posun britské pozice, upozornili však, že kniha nemůže představovat základ pro diskuzi o budoucích vztazích mezi EU a Velkou Británií. Klíčovými mantinely při jednáních mezi EU a Spojeným královstvím nadále zůstávají integrita vnitřního trhu, nedělitelnost základních svobod EU a zachování rozhodovací autonomie. Nadále plně platí březnové pokyny schválené hlavy států a vlád členských zemí EU a prioritou zůstává dořešení hranic v Irsku a Gibraltaru. Ministři se shodli se na nutnosti připravit se na všechny možné varianty výsledku brexitu včetně scénáře nedohody jak na unijní, tak národní úrovni.

ČR oceňuje možnost udělat si jasnější obrázek o prioritách a pozicích Spojeného království, pokud jde o budoucí vztah s EU,“ zdůraznil na základě studia bílé knihy náměstek Dürr. „Spojené království předkládá návrhy, které se zdají být realističtější a představují lepší rovnováhu mezi právy a povinnostmi, bude však zapotřebí další diskuze o podrobnostech a proveditelnosti některých z navrhovaných postupů,“dodal náměstek ministra zahraničních věcí.

Náměstek Dürr na zasedání Rady pro obecné záležitosti v Bruselu

Náměstek Dürr na zasedání Rady pro obecné záležitosti v Bruselu

.