Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Šrámek na ministeriádě ke svobodě náboženství ve Washingtonu
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Šrámek na ministeriádě ke svobodě náboženství ve Washingtonu

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek se ve dnech 25. - 26. července 2018 zúčastnil ministerského zasedání ke svobodě náboženství, organizovaného USA ve Washingtonu. Cílem setkání bylo získat zvýšenou pozornost a respekt mezinárodního společenství pro svobodu náboženství.

Setkání představovalo historicky první ministerské zasedání k tomuto tématu. Zúčastnilo se jej na 80 zástupců vlád, náboženští představitelé, zástupci mezinárodních organizací a občanské společnosti, kteří ve svých diskuzích a vystoupeních popsali konkrétní způsoby boje proti náboženské perzekuci a diskriminaci.

Náměstek Šrámek ve svém projevu poukázal na množící se útoky na svobodu smýšlení, vyznání či náboženství, které dopadají na lidi ze všech koutů světa. Zdůraznil, že ochrana populace je odpovědností vlád daných zemí. V případě potřeby pak mezinárodní společenství prostřednictvím OSN pomáhá obyvatelstvo chránit před zločiny proti lidskosti, etnickými čistkami, válečnými zločiny a genocidou. Náměstkem Šrámek potvrdil, že ČR je ve své zahraniční politice odhodlána bojovat proti diskriminaci z jakéhokoli důvodu a usiluje o ochranu lidské důstojnosti všech bez rozdílu.

V rámci podpory lidských práv a demokracie se ČR zaměřuje na ochranu náboženských menšin. Dosud se jednalo o praktické projekty v Barmě, Bosně a Hercegovině či na Kubě. O podporu mezikulturního a mezináboženského dialogu usiluje pořádáním konferencí jako Forum 2000 a také dialogem se zeměmi Organizace islámské spolupráce. ČR ve svých projevech na mezinárodních lidskoprávních fórech a při bilaterálních jednáních poukazuje na náboženskou svobodu a osudy obránců lidských práv v různých zemích.

.