Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Hamáček: Musíme být aktivní a být slyšet
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Hamáček: Musíme být aktivní a být slyšet

 

Ministr zahraničních věcí Jan Hamáček společně s předsedou vlády ČR Andrejem Babišem zahájil 27. srpna 2018 v Černínském paláci výroční poradu vedoucích zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí.

První den porady českých velvyslanců, která probíhá od 27. do 31. srpna 2018 v Praze, byl věnován směřování české zahraniční politiky. Mimo ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka a předsedy vlády Andreje Babiše se jej účastnili také další členové vlády ČR.  

Ministr Hamáček ve svém projevu připomněl hlavní východiska české zahraniční politiky, kterou je především její kontinuita a pevné ukotvení v evropských a transatlantických strukturách. „Chci dát jasně najevo, že na hlavním směřování české zahraniční politiky se nic nemění“, zdůraznil šéf české diplomacie. „Jsme sice malá země, ale můžeme věci ovlivňovat ať už ve spolupráci s našimi sousedy, s partnery v Evropské unii nebo Severoatlantické alianci a na půdě mezinárodních organizací“, připomněl ministr Hamáček. „Musíme být aktivní a být slyšet, to je úkol pro českou diplomacii“, doplnil šéf české diplomacie.  

Mezi hlavní výzvy, kterým ČR i Evropa čelí, zařadil úřadující šéf diplomacie násilné konflikty v evropském sousedství, klimatické změny a s nimi spojené přesuny obyvatel. „Naším hlavním cílem musí být vytvoření pásu bezpečí a prosperity kolem Evropy“, upřesnil ministr Hamáček. Připomenul rovněž české angažmá v oblasti migrace, které je směřováno přímo do zemí původu nebo okolních zemí. „Naším společným cílem je omezit důvody, které k nucené migraci vedou. Musíme dát lidem perspektivu důstojného a smysluplného života v jejich domovských zemích“, zdůraznil ministr Hamáček. ČR proto posílí své mezinárodní angažmá větším zapojením do vojenských misí, dále navýšením prostředků na humanitární a rozvojovou pomoc.  

K dalším prioritám české zahraniční politiky, které zazněly v projevu ministra zahraničních věcí ČR, tradičně patří podpora Východního partnerství a zemí západního Balkánu včetně zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií a Albánií. Česko se nadále bude angažovat při zlepšování evropských vojenských schopností. „NATO samozřejmě zůstává i nadále základním kamenem kolektivní obrany a hlavním garantem naší bezpečnosti“, zdůraznil ministr Hamáček.  

Česká zahraniční služba se nadále bude věnovat podpoře obchodu a českého exportu, kde je role zastupitelských úřadů nezastupitelná. „České ekonomice se mimořádně daří také díky členství v EU. Pro udržení pozitivního trendu je nezbytné, aby naše firmy mohly pronikat na nové zejména mimoevropské trhy“, připomněl šéf české diplomacie.  

V závěru svého vystoupení ministr Hamáček poděkoval diplomatům za práci, kterou pro ČR v zahraničí odvádí a připomněl její úskalí i náročnost. „Diplomacie je mravenčí práce v poli, pro kterou je mnohdy zapotřebí přinášet oběti, někdy i ty nejvyšší“, uvedl ministr Hamáček a připomněl tragický osud velvyslance Iva Ždárka, který před 10 lety zahynul při teroristickém útoku v Pákistánu. Diplomaté uctili jeho památku minutou ticha.

 

galerie

Porada vedoucích zastupitelských úřadů

.