Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Konference „The Future of the Transatlantic Bond“
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Petříček zahájil konferenci o budoucnosti transatlantických vztahů

 

U příležitosti 100. výročí založení republiky a navázání diplomatických vztahů s USA se dne 13. září 2018 ve Velkém sále Černínského paláce konala mezinárodní konference „The Future of the Transatlantic Bond“ zaměřená na budoucnost transatlantické spolupráce. 

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček ve svém úvodním vystoupení zdůraznil, že transatlantické vztahy mají zásadní význam pro Českou republiku i pro celou Evropu. „Transatlantické spojenectví nikdy nebylo pouhou koalicí ochotných, nýbrž je založeno na společných zájmech a především víře v tytéž hodnoty, jako jsou svoboda, demokracie, právní stát, lidská práva a tržní ekonomika,“ vysvětlil náměstek. Doplnil, že Spojené státy jsou nejvýznamnějším partnerem Evropy, což má klíčovou důležitost v době, kdy Evropa musí čelit výzvám spojeným s mocenskými ambicemi Ruska, migrací, terorismem a rostoucím vlivem Číny na mezinárodní scéně. „Všechny tyto problémy lze řešit mnohem účinněji, budou-li obě strany Atlantiku tahat za jeden provaz“, zdůraznil Petříček.

Velvyslanec Spojených států Stephen King vyzdvihl dlouhodobé partnerství mezi Českem a Spojenými státy. King se ve svém projevu zaměřil na vzájemné vztahy, které jsou podle něj založeny na přátelství, spolupráci při zajišťování bezpečnosti a obchodních vztazích. Zdůraznil také význam česko-americké spojenectví v boji proti terorismu.

V diskusních panelech se dále účastníci zabývali hodnotami transatlantické spolupráce, partnerstvím EU-NATO i ekonomickými aspekty transatlantické spolupráce.

Konferenci, která byla součástí oslav 100. výročí založení republiky a navázání diplomatických vztahů s USA, pořádalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky za podpory Nadace Konráda Adenauera a amerického velvyslanectví v Praze.

přílohy

Zahajovací projev náměstka Tomáše Petříčka 140 kB pdf (Acrobat dokument) 20.9.2018

galerie

Konference o budoucnosti transatlantických vztahů

.