Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

pohřeb Kofiho Annana
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Kryl na pohřbu někdejšího generálního tajemníka OSN Kofiho Annana

 

Dne 13. září 2018 proběhl v ghanském hlavním městě Akkře státní pohřeb někdejšího generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. ČR byla zastoupena náměstkem ministra zahraničních věcí ČR Tomášem Krylem.

Státního pohřbu se účastnili přední političtí představitelé z celého světa, včetně současných či bývalých hlav států a ministrů zahraničí. Obřad se nesl v duchu hesla "oslava života Kofiho Annana" a probíhal za účasti církevních činitelů.

Vystupující řečníci, mezi které patřili členové rodiny, současný generální tajemník OSN Antonio Guterres nebo prezident Ghany N. Akufo-Addo, připomněli nesčetné zásluhy Kofiho Annana na mezinárodní scéně a rovněž přinesli svědectví o jeho osobnostních rysech. Přítomní si tak připomněli zesnulého Kofiho Annana jako velkého humanistu, nezdolného optimistu a člověka, který v krizových situacích dokázal jednat klidně, racionálně a především lidsky.

Kofi Annan byl v letech 1997-2006 sedmým Generálním tajemníkem OSN a zakladatelem Kofi Annan Foundation. V roce 2001 mu byla udělena Nobelova cena míru. Ze své pozice se zasazoval o lidská práva, boj s chudobou a naplňování Rozvojových cíl tisíciletí. Jako generální tajemník posílil roli mírových sil OSN a podpořil vznik Rady pro lidská práva. Významně přispěl k vytvoření Globálního fondu  proti AIDS, tuberkulóze a malárii a přijetí odpovědnosti členských státu OSN chránit lidi před genocidou, válečnými zločiny a etnickými čistkami. V posledních letech se účastnil snahy OSN při řešení konfliktu v Sýrii a byl zapojen také do řešení krize mezi Rohingy a vládou Myanmaru. Kofi Annan zemřel 18. sprna 2018 ve věku 80 let ve švýcarském Bernu. 

náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl

náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl

.