Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další úspěch ČR v řízení před Soudním dvorem EU

 

Na základě rozhodnutí Tribunálu Soudního dvora EU ze 13. září 2018 získá ČR zpět další prostředky, které byly původně odvedeny do rozpočtu EU. Tribunál zrušil část rozhodnutí Evropské komise z roku 2016. Na základě tohoto rozhodnutí bude celková částka korekce snížena minimálně o 2,54 milionu eur a ČR získá zpět cca. 66 milionů Kč. V řízení před Tribunálem zastupovala ČR Kancelář vládního zmocněnce Martina Smolka, která je součástí Ministerstva zahraničních věcí.

Spor se týkal finanční korekce uložené Komisí na základě tří různých auditů týkajících se zemědělských fondů, konkrétně jednotné podpory na plochu, investic ve vinařství a tzv. požadavků podmíněnosti. Celková výše finanční korekce činila 30,5 milionu eur.

Tribunál uznal část argumentace ČR týkající se nesprávného vyčíslení finanční korekce týkající se požadavků podmíněnosti za rok podání žádosti 2010. Komise nesprávně zvolila základ pro výpočet korekce 10 % plateb uskutečněných v tomto roce. Dle příslušných pravidel tento základ měl činit nejvýše 6 %. Tribunál proto zrušil rozhodnutí Komise v části, která ukládala ČR korekci za rok podání žádosti 2010 ve výši 6 356 909,30 eur (cca. 164 milionů Kč). Tribunál totiž není oprávněn rozhodnutí Komise sám měnit.

Na základě rozsudku Tribunálu bude na Komisi, aby přijala nové rozhodnutí se správným vyčíslením korekce za příslušný rok. Celková částka korekce tedy bude snížena minimálně o 2,54 milionu eur (cca. 66 milionů Kč).

Česká republika i Evropská komise mají možnost podat proti rozsudku Tribunálu odvolání k Soudnímu dvoru.

.