Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Budova Černínského paláce ze zahrady
Foto: © Markéta Trnková (MZV/MFA)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na pomoc Blízkému východu šla v letech 2016-18 1,2 mld. Kč

 

Česká republika průběžně pomáhá zemím Blízkého východu, které čelí konfliktu nebo přílivu uprchlíků. V letech 2016 – 2018 vynaložila zejména ministerstva zahraničních věcí a vnitra na tuto pomoc souhrnně 1,2 mld. Kč.

„V Sýrii nebo Jemenu, kde nadále probíhá konflikt, pomáháme obyvatelstvu se základními potřebami – s přístupem k vodě, jídlu, zdravotní péči a přístřeší. V Iráku podporujeme stabilizaci, návrat uprchlíků, obnovu infrastruktury. Zvláštní péči přitom věnujeme osiřelým dětem, pro něž pod hlavičkou Dětského fondu OSN (UNICEF) zajišťujeme zdravotní péči, vzdělávání a také umístění do náhradní rodiny,“ shrnuje náměstek MZV Martin Tlapa.

Solidaritu s Jordánskem, Libanonem a Tureckem, které dohromady hostí miliony syrských uprchlíků, projevuje Česká republika bilaterálně i v součinnosti s EU a OSN podporou jejich klíčové infrastruktury (voda, školy, nemocnice). „Díky desítkám českých lékařských týmů, které jsou vysílány do Jordánska v rámci programu MEDEVAC, jsme vrátili do života stovky syrských, jordánských a iráckých dětí i dospělých s válečnými zraněními i vrozenými vadami,“ připomíná náměstek Tlapa.

Podrobný přehled aktivit a výdajů najdou zájemci v přiložených dokumentech:

Humanitární a rozvojová pomoc ČR zemím Blízkého východu (2016 – 2018) (PDF, 428 KB)

Humanitární a rozvojová pomoc ČR v regionu Blízkého východu (Sýrie + region, Irák) (PDF, 268 KB)

 

.