Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Hamáček vystoupil na 73. Valném shromáždění OSN
Foto: UN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Hamáček vystoupil na 73. Valném shromáždění OSN

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Hamáček zastupoval ČR na 73. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Ve svém vystoupení podpořil reformu OSN a zdůraznil význam ochrany lidských práv jako prevence konfliktů a násilí.

Ve dnech 24. září až 30. září se česká delegace v čele s prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Janem Hamáčkem účastnila 73. zasedání Valného shromáždění OSN. V sobotu 29. září 2018 vystoupil vicepremiér Hamáček v rámci rozpravy Valného shromáždění s projevem za Českou republiku. Ve svém projevu vyslovil podporu generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi při jeho snaze o reformu Organizace spojených národů včetně Rady bezpečnosti. „Pro Radu bezpečnosti OSN se bohužel v posledních letech staly charakteristické blokovací taktiky, spíše než spolupráce. Česká republika plně podporuje reformu Rady, tak aby odrážela realitu dnešního světa,“ zdůraznil vicepremiér Hamáček. 

V kontextu aktuálních výzev hovořil o významu ochrany lidských práv na globální úrovni. „Historie nás učí, že dodržování lidských práv je nejlepším opatřením proti konfliktům a násilí“, uvedl šéf české diplomacie. „Přesto je kapitola lidských práv v OSN nedostatečně financována a často je přehlížena. To se musí změnit,“ doplnil vicepremiér Hamáček. Podporu lidských práv v dvoustranných vztazích i na globální úrovni označil ministr Hamáček za dlouhodobou prioritu české zahraniční politiky, která vychází z historické zkušenosti ČR. Upozornil také na kandidaturu ČR do Rady pro lidská práva OSN pro období 2019 až 2021.

V svém vystoupení rovněž připomněl 50. výročí okupace Československa, které bylo v jednoznačném rozporu s Chartou OSN. „Stále ne všem zemím včetně těch ve východní Evropě je umožněno, aby si zvolili vlastní zahraničně-politickou orientaci, aniž by ohrozili svou suverenitu a územní celistvost,“ uvedl vicepremiér Hamáček v narážce na protiprávní anexi Krymu. V kontextu porušování mezinárodního práva zdůraznil význam Mezinárodního trestního soudu, do jehož jurisdikce spadá rovněž zločin agrese. 

V rámci svého projevu vicepremiér Hamáček připomněl také úspěšné předsednictví ČR v Hospodářské a sociální radě OSN (ECOSOC) 2017 až 2018 a vyzdvihl cíle udržitelného rozvoje, jeho význam pro stabilitu současného světa. 

Na závěr svého pobytu ve Spojených státech se vicepremiér Hamáček setkal se zástupci Amerického židovského výboru.

přílohy

Projev ministra Jana Hamáčka na 73. zasedání Valného... 220 kB pdf (Acrobat dokument) 29.9.2018

galerie

Ministr Hamáček vystoupil na 73. Valném shromáždění OSN

.