Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Petříček přijal nového čínského velvyslance
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Petříček přijal nového čínského velvyslance

 

Náměstek Tomáš Petříček přijal 11. října 2018 na nástupní zdvořilostní návštěvu čínského velvyslance Jianmina  Zhanga. Oba partneři velmi pozitivně hodnotili vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou.

Náměstek Petříček připomněl nadcházející cestu prezidenta Miloše Zemana na Čínský mezinárodní importní veletrh v Šanghaji a vyjádřil přesvědčení, že právě tato akce pomůže ke zlepšení bilance v našem obchodu s Čínou, ve kterém zatím silně dominuje čínský vývoz.  Bilaterální schůzky v rámci veletrhu budou zároveň příležitostí pro diskuzi o společných projektech v rámci Nové hedvábné stezky.

Velvyslanec Zhang uvedl, že by rád navázal na působení své předchůdkyně v naplňování dohod, které uzavřeli prezidenti a vlády obou zemí. Strategické partnerství mezi oběma zeměmi by nemělo zůstat jen u seznamu ekonomických projektů, ale mělo by zahrnovat posilování politické důvěry, vztahy mezi lidmi, kulturní výměnu, cestovní ruch. Pro vzájemnou spolupráci jsou podle velvyslance  důležité  i multilaterální formáty jako Visegrádská skupina, iniciativa 16+1 nebo dialog mezi Čínou a Evropskou unií.

 

.