Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Tomáš Petříček
Foto: © MZV/MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko pomáhá Indonésii

 

Česká republika bude Indonésii pomáhat společnými silami veřejného, soukromého i neziskového sektoru v letošním i příštím roce. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vedl v minulých dnech řadu jednání o pomoci Indonésii po ničivém zemětřesení a tsunami.

Ministr Petříček po dohodě s předsedou vlády prezentoval indonéským partnerům i členům meziresortní Rady pro zahraniční rozvojovou spolupráci okamžitou reakci MZV i výhledovou asistenci při obnově, na které se budou podílet též české nevládní organizace a firmy. „Česká republika bude Indonésii pomáhat společnými silami veřejného, soukromého i neziskového sektoru v letošním i příštím roce a s využitím českých zkušeností,“ zdůraznil ministr Tomáš Petříček.

České nevládní organizace jako ADRA ČR, CARE ČR, Český červený kříž, Diakonie ČCE či Charita ČR v reakci na katastrofu vyhlásily veřejné sbírky, na které čeští občané během necelých dvou týdnů poslali přes 1,5 mil. Kč. Za tyto prostředky již zajišťují české organizace v součinnosti s místními partnery distribuci potravin, vody, stanů a zdravotnické pomoci postiženému obyvatelstvu.

„Ministerstvo zahraničních věcí uvolnilo 10 mil. Kč na okamžitou pomoc lidem, kteří při zemětřesení a následném tsunami na Sulawesi přišli o střechu nad hlavou,“ připomněl ministr Petříček. „Tímto však česká pomoc nekončí – jsme si vědomi toho, že velkou podporu bude Indonésie potřebovat také při obnově. Proto se zástupci resortů, nevládních organizací, firem i místních samospráv průběžně diskutujeme možnosti našeho dalšího zapojení,“ uvedl šéf české diplomacie.

ČR nabídne Indonésii své expertní zkušenosti s prevencí katastrof i reakcí na ně. V polovině listopadu bude vyhlášena dotační výzva na projekty obnovy, která podpoří humanitární aktivity neziskového sektoru. Firmy budou moci financovat své studie proveditelnosti rekonstrukčních záměrů v Indonésii s využitím programu Rozvojově-ekonomického partnerství, který Česká rozvojová agentura rovněž vyhlásí do konce letošního roku.

.