Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček představil své priority
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček představil své priority

 

Ve čtvrtek 18. října přednesl ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček projev, ve kterém představil svou vizi české zahraniční politiky. Stalo se tak na půdě Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Ministr Petříček ve svém projevu zdůraznil, že zahraniční politika ČR v jeho podání bude vycházet z konceptu 3K, bude kontinuální, koheretní a konsensuální. Bude nadále vycházet především z našeho ukotvení v EU a NATO, bude mluvit jedním hlasem a pro její podporu bude hledat dohodu napříč politickým spektrem. „Česká zahraniční politika se musí opírat o hodnoty, ke kterým se hlásíme tedy svoboda, demokracie, lidská práva, právní stát, ale i rovnost příležitostí, solidarita a odpovědnost,“ zdůraznil nový šéf české diplomacie.

Vztahy ČR se sousedy jsou podle ministra Petříčka nejlepší v historii. Nad rámec strategického dialogu s Německem, visegrádské spolupráce a slavkovského formátu, se ČR zapojí i do dalších regionálních formátů, např. Bukurešťské devítky či iniciativy Trojmoří. Prioritou české zahraniční politika zůstane budování vztahů se zeměmi Balkánu a Východního partnerství.

„Naše budoucnost spočívá především v silné, sebevědomé a prosperující Evropské unii. K našemu členství neexistuje reálná alternativa,“zdůraznil ministr Petříček a doplnil, že v Unii musíme vystupovat konstruktivně a především srozumitelně. Podle něho musíme rovněž rozvíjet a posilovat transatlantickou vazbu, která představuje páteř a záruku naší bezpečnosti. Ve svém projevu řekl, že ČR nebude rezignovat ani na posilování spojenectví s dalšími mimoevropskými zeměmi. Mělo by se jednat především o liberální demokracie, jako je Japonsko, se kterým již jednáme o strategickém partnerství. Ale také například o Kanadu, Austrálii či Indii. „Náš přístup k dalším důležitým aktérům, jako je Rusko a Čína, musí být otevřený, pragmatický, ale především hodnotově pevný“, uvedl ministra Petříček.

Ministr Petříček ve svém projevu vyzdvihl, že má ČR zájem na udržení liberálního multilaterálního světového řádu. „Bez něj by byla malá země jako ta naše vydána napospas právu silnějšího“, upozornil ministr Petříček. Jako příklady naší podpory multilateralismu uvedl naše nedávno završené předsednictví v Hospodářském a sociálním výboru OSN, naše současné předsednictví ve Výkonné radě Organizace pro zákaz chemických zbraní či naše nově potvrzené členství v Radě OSN pro lidská práva.

ČR by se podle ministra Petříčka rovněž měla aktivně podílet na naplňování cílů udržitelného rozvoje, mezi které patří například snižování sociálních nerovností, boj s klimatickými změnami, dostatek čisté vody a energií nebo odpovědná výroba a spotřeba. V tomto kontextu uvedl, že ČR musí věnovat více pozornosti zejména africkému kontinentu.

Ministr Petříček představil své priority.

Ministr Petříček představil své priority.

Ministr Petříček představil své priority.

Ministr Petříček představil své priority.

přílohy

Nástupní projev ministra zahraničních věcí Tomáše... 405 kB pdf (Acrobat dokument) 18.10.2018

.