Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR schválila pomoc Afghánistánu ve výši 40 mil. Kč

 

Na návrh ministra zahraničních věcí ČR Tomáše Petříčka vláda dne 31. října 2018 schválila pomoc Afghánistánu ve výši 40 mil. Kč v roce 2018. Prostředky jsou určeny na podporu afghánských rozvojových programů a na fungování Afghánských národních obranných a bezpečnostních sil. Cílem pomoci je bezpečnostní, politická a ekonomická stabilizace země.

„Vítám dnešní rozhodnutí vlády o pomoci Afghánistánu ve výši 40 mil. Kč na rok 2018, které znamená potvrzení naší podpory bezpečnostní, politické a ekonomické stabilizace země,“ zdůraznil ministr Petříček. V roce 2018 půjde stejně jako v předchozích letech o příspěvek ve výši 20 mil. Kč pro Afghánský rekonstrukční svěřenecký fond (ARTF), spravovaný Světovou bankou. Druhou prioritní oblastí je posílení bezpečnosti. Za tímto účelem vláda ČR uvolnila 20 mil. Kč na podporu fungování Afghánských národních obranných a bezpečnostních sil prostřednictvím svěřeneckých fondů pro afghánskou armádu (ANATF) a policii (LOTFA).

ČR realizuje podporu afghánským rozvojovým programům prostřednictvím svěřeneckého fondu ARTF, který je pod přímým dohledem Světové banky, a který je respektovaný donorskou komunitou i afghánskými partnery pro svou transparentnost i efektivitu projektů. Jeho činnost je primárně zaměřena na posilování soběstačnosti afghánské společnosti, včetně tvorby pracovních míst a možností obživy obyvatel. Česká republika s ARTF spolupracuje již od roku 2014 a také pro rok 2018 vyčlení 20 mil. Kč pro ARTF se zaměřením na zemědělství, rozvoj venkova a vzdělávání.

V bezpečnostní oblasti Česko pokračuje v podpoře fungování Afghánských národních obranných a bezpečnostních sil (ANDSF) částkou 20 mil. Kč. Příspěvky ČR pro Afghánské národní obranné a bezpečností síly přispívají k plnění našich spojeneckých závazků. Výstavba a výcvik ANDSF je jednou z hlavních priorit působení NATO i širšího mezinárodního společenství v této zemi.

Cílem angažmá ČR a mezinárodního společenství zůstává bezpečnostní, politická a ekonomická stabilizace Afghánistánu.

 

.