Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Brexit 1
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace pro občany k tématu brexitu

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR nově zřídilo na svých webových stránkách kapitolu BREXIT – informace pro občany, kde je možné najít aktuální informace a praktické rady k možným dopadům odchodu Velké Británii z EU na životy občanů ČR.

S blížícím se datem plánovaného odchodu Velké Británie z Evropské unie, které je nyní stanoveno na 29. března 2019, připravilo MZV ve spolupráci s Velvyslanectví ČR v Londýně webové stránky www.mzv.cz/brexit věnované tématu brexitu a jeho možným dopadům pro české občany.

Dle odhadů Velvyslanectví ČR v Londýně žije ve Velké Británii více jak 100.000 občanů ČR, kterých se odchod Velké Británie z EU přímo dotýká. Česká diplomacie bude ochraně jejich zájmů věnovat zvýšenou pozornost. Webová stránka obsahuje užitečné informace a odkazy k postavení občanů ČR ve Velké Británii nyní a po brexitu, nabízí odpovědi na často kladené otázky, například co se změní po vystoupení Velké Británie z EU a zájemci zde naleznou užitečné odkazy. 

Největší pozornost je věnována právě otázce, jak se odchod Velké Británie projeví v životě českých občanů, kteří v Británii žijí a pracují. Z dosud dostupných informací, protože jednání mezi Evropskou unii a Spojeným královstvím stále probíhají, se veřejnost dozví odpovědi na hlavní otázky: Co se pro občany ČR a jejich rodiny změní po vystoupení Velké Británie z EU? Jak bude možno podat žádost o registraci v tzv. EU Settlement Scheme? Jak mají postupovat ti občané EU/ČR, kteří již mají ve Velké Británii trvalý pobyt? nebo Jaké podmínky budou muset občané ČR splnit resp. jaké dokumenty předložit při podání žádosti o registraci? a mnoho dalších praktických informací. 

MZV ČR doporučuje zejména občanům ČR, kteří žijí ve Velké Británii, aby tématu brexitu a otázkám spojeným s jejich pobytem věnovali zvýšenou pozornost. Česká diplomacie se bude tématu brexitu intenzivně věnovat i nadále a informovat o aktuálních změnách širokou veřejnost prostřednictvím výše uvedené webové stránky a prostřednictvím sociálních sítí. 

Pro více informací navštivte www.mzv.cz/brexit

.