Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR se zapojila do univerzálního periodického přezkumu lidských práv v Ženevě

 

V Ženevě pokračuje ve dnech 5. až 16. listopadu 3. kolo univerzálního periodického přezkumu (UPR), mezivládního mechanismu zkoumající stav lidských práv v členských zemích OSN. Česká republika se jej jako jeho tradiční podporovatel aktivně účastní.

V návaznosti na předchozí kola UPR se ČR zapojila nebo zapojí do přezkumů osmi ze čtrnácti zemí – Saudské Arábie, Číny, Nigérie, Mexika, Jordánska, Malajsie, Středoafrické republiky a Malty. Vyjádří se ke stavu lidských práv v jednotlivých zemích a předá konkrétní doporučení.

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček během svých jednání v Číně informoval partnery o zapojení ČR do univerzálního periodického přezkumu stavu lidských práv v této zemi.

V rámci přezkumu Česká republika ocenila čínské snahy o snižování chudoby a zapojení do aktivit na multilaterálních lidskoprávních fórech. Číně doporučila ratifikaci Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, plné zajištění práva na spravedlivý proces, zabezpečení nezávislého soudnictví a přístupu k právní pomoci, propuštění všech zadržovaných obránců lidských práv a upuštění od stíhání jednotlivců za naplňování jejich lidských práv či obranu práv jiných. Dále doporučila upravit čínskou legislativu tak, aby byla zajištěna svoboda vyjadřování a svobodný přístup k informacím. V neposlední řadě ČR doporučila zajistit svobodu náboženství a ukončit detenci a tzv. reedukaci etnických a náboženských menšin, včetně v provincii Xinjiang.

.