Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Petříček přijal nového velvyslance Finska
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček přijal nového velvyslance Finska

 

Dne 1. listopadu 2018 přijal ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček nového velvyslance Finska Jukku Uoleviho Pesolu v souvislosti se zahájením jeho diplomatické mise v České republice.

Českou republiku a Finsko pojí dlouhá historie pevných a blízkých vztahů a obě země úspěšně spolupracují v celé řadě oblastí. Finsko je pro Českou republiku cenným partnerem, s nímž vede dialog o evropských i světových záležitostech. Ministr Petříček označil vztahy mezi oběma zeměmi jako velmi dobré. Obě země jsou členy Evropské unie, přičemž Finsko je rovněž součástí Hospodářské a měnové unie (Eurozóny). Sdílejí stejné nebo velmi blízké názory na většinu zásadních otázek agendy EU. Finsko je náš důležitý obchodní partner. Obě strany vyjádřily uspokojení s výsledky vzájemného obchodu, který od roku 2014, kdy přesáhl hodnotu 1 miliardy EURO, stabilně roste. Celkový obrat obchodu mezi oběma zeměmi v roce 2017 dosáhl 34 miliardy Kč (1,29 miliardy EUR).

V květnu 2018 vykonal předseda vlády ČR Andrej Babiš úspěšnou pracovní návštěvu Finska. Premiéři ČR Andrej Babiš a Finska Juha Sipilä konstatovali, že ČR a Finsko by měly prohloubit spolupráci v Evropské unii. Ve druhé polovině roku 2019 bude Finsko vykonávat důležitou roli předsednictví v Radě Evropské unie.

.